Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Polacy rzucili się na sztabki złota. Nowe dane Mennicy Polskiej

21
Podziel się:

Mennica Polska zanotowała wysoki wzrost sprzedaży produktów inwestycyjnych. Choć najlepiej nadal kupowane są stugramowe sztabki złota to popularność najszybciej zdobywają te o mniejszej wadze.

Polacy rzucili się na sztabki złota. Nowe dane Mennicy Polskiej

Mennica Polska zanotowała duży wzrost sprzedaży produktów inwestycyjnych. Choć najchętniej nadal kupowane są stugramowe sztabki złota, to popularność najszybciej zdobywają te o mniejszej wadze.

Osłabianie walut przez banki centralne i rosnąca atmosfera niepewności co do sytuacji gospodarczej i politycznej powodują wzrost popularności metali szlachetnych na świecie.

"Popyt na sztabki i monety inwestycyjne na świecie utrzymywał się na stabilnym, wysokim poziomie. W 2016 r. światowa sprzedaż wyniosła 1029 ton względem 1012 ton w 2015 roku, co dało wzrost o około 2 procent" - pisze w swoim komunikacie Mennica Polska.

Polacy reagują dość podobnie do tendencji światowych. A poprawa sytuacji ekonomicznej - spadek bezrobocia i 500+ - nasiliła tylko chęć kupna złotych sztabek. Sprzedaż produktów inwestycyjnych lidera rynku, czyli Mennicy Polskiej, wzrosła w ubiegłym roku o 28 proc.

Największy odsetek przychodów zapewniły 100-gramowe sztabki, które kupiono na łączną kwotę 35 mln zł. To o 2 mln zł i o sześć procent więcej niż rok wcześniej.

"Mennica spodziewa się dalszych wzrostów w tym obszarze" - czytamy w komunikacie. Jednak dużo większą dynamikę widać w przypadku mniejszych sztabek.

Pod względem wolumenu sprzedaży przodowały najmniejsze sztabki - 1, 2- oraz 5-gramowe. Jednogramówki cieszyły się rekordowym powodzeniem - w 2016 roku sprzedano ich kilkanaście tysięcy, względem kilku tysięcy w 2015 roku.

- Popyt na złoto na świecie w 2016 r. osiągnął bardzo wysoki poziom ponad 4,3 tys. ton, co jest najwyższym wynikiem od trzech lat. Zdecydowanie wzrósł segment sprzedaży złota inwestycyjnego kosztem spadku w obszarze zakupów dokonywanych przez banki centralne, czy też sprzedaży biżuterii - powiedziała dyrektor Działu Produktów Inwestycyjnych Marta Bassani-Prusik, cytowana w komunikacie.

Wskazała, że umacnia się sprzedaż ETF-ów, czyli specjalnych funduszy inwestujących wyłącznie w złoto. - W 2016 r. na świecie sprzedano ich prawie 532 ton, co jest drugim, po 2009 r., najlepszym wynikiem w historii - podała Prusik.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
jabol
7 lat temu
zloto totrzeba bylo kupowac 2 lata temu albo dawno temu teraz to juz klapa i niedlugo bedzie pomor a ludziska beda zadac od banow jak frnakowicze teraz zadoscuczynienia bo sa bezdennie glupi.
jabol
7 lat temu
zloto totrzeba bylo kupowac 2 lata temu albo dawno temu teraz to juz klapa i niedlugo bedzie pomor a ludziska beda zadac od banow jak frnakowicze teraz zadoscuczynienia bo sa bezdennie glupi.
Zbysio-Pysio
7 lat temu
Tylko zapominają, że każda transakcja jest notowana przez odpowiednie służby i może się zdarzyć,że "Kiedyś przyjdą nocą......." i każą się spowiadać skąd kasa na te "inwestycje" gwarantuję domiar gotowy! (Domiar to termin z minionej epoki, który PiS ma zamiar Przywrócić)
zygmus
7 lat temu
Pieniadz w jednej chwili moze stac sie makulaturą na podpałkę, tak bylo nie pamietam dokładnie ale po 1 wojnie swiatowej kiedy moj pradziadek miał sporo pieniedzy i z dnia na dzien stał sie biedakiem Wystarczy wojna, załamanie rynku, bankructwo i td
Darek
7 lat temu
TO prawda ,sam mam zamiar kupić kilka kilo tylko szukam odpowiedniej reklamówki żeby się nie urwała ! Polacy lubią złoto moi sąsiedzi z czwórką dzieci też inwestują w złoto na czarne dni bo nie mają co ze szmalem z 500 + robić !
...
Następna strona