Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Szykuje się kolejna komisja śledcza? Ma zająć się wyciekiem wpływów z podatku VAT

Szykuje się kolejna komisja śledcza? Ma zająć się wyciekiem wpływów z podatku VAT

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Rozważamy powołanie komisji śledczej, która zajmie się nadużyciami związanymi z brakiem wpływów z podatku VAT - powiedział w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Błaszczak podkreślał wagę strat dla budżetu z tego tytułu.

- To są potężne nadużycia, można mówić o dziesiątkach miliardów złotych - mówił podczas briefingu prasowego polityk PiS.

Podkreślił, że dzięki zmianom w systemie podatkowym idącym w kierunku jego uszczelnienia, jakie wprowadzono na Słowacji, istotnie wzrosły tam wpływy do budżetu państwa z tytułu VAT.

- Rozległość tej sprawy jest tak duża, że w ramach komisji śledczej rzeczywiście ta sprawa mogłaby być wyjaśniona - mówił.

Zapytany, która sprawa będzie miała priorytet - czy VAT czy może afera podsłuchowa - odpowiedział, że afera podsłuchowa to kolejna sprawa, którą PiS chciałoby wyjaśnić.

- Z tym, że mamy świadomość tego, że takie komisje nie mogą pracować równolegle, bo wtedy to nie miałoby najmniejszego sensu - dodał. Nie chciał jednak sprecyzować, która ze spraw zostanie zbadana jako pierwsza.

- Z całą pewnością będziemy robili wszystko, żeby wyjaśnić te afery, które zostały zamiecione pod dywan za czasów rządów poprzedniej koalicji - PO-PSL - oświadczył Błaszczak.

W piątek o możliwym powołaniu nowych komisji śledczych w Sejmie, m.in. komisji dotyczącej afery podsłuchowej mówił - według informacji PAP - na spotkaniu partyjnym w Jahrance także prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Stwierdził, że trzeba poważnie się zastanowić nad powołaniem komisji śledczych, jednak nie w najbliższym czasie - poinformował PAP polityk z kierownictwa PiS.

Potrzebę zbadania właśnie sprawy VAT przez posłów w komisji śledczej sygnalizował z kolei pod koniec grudnia na antenie RMF marszałek senatu Stanisław Karczewski.

Wyeliminowanie patologii w VAT to także jeden z priorytetów rządu. Według szefa Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryka Kowalczyka rząd liczy na to, że dzięki uszczelnieniu sytemu poboru podatku VAT w 2016 r. uda się uzyskać dodatkowo nawet kilkanaście miliardów złotych. Jak mówił, VAT jest w Polsce "bardzo mocno wyłudzany", przywołał szacunki mówiące o wyłudzeniach rzędu 50 mld zł.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
wściekły
89.77.236.* 2016-02-23 19:34
Ty Błaszczak a afera SKOKU to juz zamieciona przez pis.Brawo
janko24
81.219.128.* 2016-01-17 17:06
Prokurator,sąd, wpłaty zaległe, kara. A nie komisja.
Sokrates2
109.192.55.* 2016-01-17 12:20
PRWADA z
A jednak macie "sumienie" ruszyło was to oświadczenie o powołaniu komisji .
Na Złodziejiu czapka gore , stare ale mądre przysłowie .
POwodzenia Hejterzy i POpieracze Złodzieii czyli byłe media . Pa pa buziaczki !!
Zobacz więcej komentarzy (183)