Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Andrzej Zwoliński
|

Szykuje się rekordowa inwestycja Pekinu w USA

0
Podziel się:

Państwowy chiński koncern Tsinghua Unigroup, chce przejąć amerykańskiego producenta czipów - Micron Technology.

Szykuje się rekordowa inwestycja Pekinu w USA
(Micron Technology)

Chiński koncern Tsinghua Unigroup oferuje 23 mld dolarów za amerykańskiego producenta pamięci - Micron Technology. Gdyby doszło do przejęcia to byłoby ono jak na razie największym chińskim zakupem w USA.

Jak donosi Reuters, Chińczycy chcą zapłacić 23 mld dolarów, co oznaczałoby ich największą jak dotąd inwestycję w USA. Amerykański dziennik pisze, ze Chińczycy szykują ofertę 21 dol. za akcję Micron, co oznacza 19,3 proc. premii wobec kursu z poniedziałkowego zamknięcia.

Przejęcie musiałaby zatwierdzić Komisja Zagranicznych Inwestycji w Stanach Zjednoczonych (CFIUS), która dokonuje oceny pod względem bezpieczeństwa narodowego. Na razie jednak Micron zaprzecza by dostał jakąkolwiek ofertę od Tsinghua. Dan Francisco - rzecznik prasowy firmy powiedział agencji Reutera, że spółka nie otrzymała żadnej oficjalnej propozycji.

Micron produkuje pamięci DRAM, które są montowane zarówno w komputerach jak i smartfonach, kamerach i wielu innych urządzeniach elektronicznych. To ostatni działający w USA producent pamięci DRAM oraz producent pamięci NAND. Światowymi potentatami w tej dziedzinie są koreańskie firmy: Samsung Electronics oraz SK Hyinx.

Tsinghua Unigroup jest kontrolowana przez państwowy Uniwersytet Tsinghua w Pekinie. Micron posiada zakłady produkcyjne i biura sprzedaży na Tajwanie, jak i pośrednio posiada 20 procent udziałów w Inotera Memories Inc (3474.TW), joint venture z Nanya (2408.TW Technologii Corp).

W ostatnich latach widać szybką konsolidację na rynku pamięci. W maju, Hewlett-Packard Co (HPQ.N) sprzedał Chińczykom pakiet kontrolny 51 procent udziałów w Tsinghua Unigroup za co najmniej 2,3 mld dolarów tworzących partnerstwo mające na celu stworzenie technologii chińskiej potęgi.

W zeszłym roku Intel nabył udziały w dwóch producentów chipów mobilnych za pośrednictwem innej umowy z Tsinghua Unigroup, która jest właścicielem spółki.

Miliarder menedżer funduszy hedgingowych David Einhorn napisał w liście do inwestorów, że wartość Microna przekroczyłaby wartość Netflix Inc w ciągu najbliższych kilku lat. Netflix jest wyceniany na 42,9 miliardów dolarów.

Chiński smok podgryza Apple. Co z premierą nowego iPhone'a?:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)