Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE:
Dwucyfrowy wzrost przemysłu. Nowe dane GUS

Atak na tajemnicę. Doradcy podatkowi zdradzą plany klienta?

Atak na tajemnicę. Doradcy podatkowi zdradzą plany klienta?

Fot. Unsplash, Pixabay (CC0)

Fiskus chce, by doradcy podatkowi i prawnicy zdradzali mu swoje sekrety - informuje we wtorek "Rzeczpospolita".

Doradcy, a także adwokaci i radcy prawni zajmujący się podatkami mogą wkrótce zostać zobowiązani do udzielania fiskusowi szczegółowych informacji o planach swoich klientów. Chodzi o zgłaszanie tzw. agresywnych oszczędności podatkowych, czyli dokonywanych na granicy prawa - czytamy w dzienniku.

Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad przepisami w tej sprawie. Nie wyklucza też ograniczenia tajemnicy zawodowej. - To pomysły nie do zaakceptowania, grożące utratą klientów - alarmują zainteresowani.

Pismo o planowanych działaniach wiceminister Paweł Gruza wysłał do prof. Jadwigi Glumińskiej - Pawlic, przewodniczącej Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP) - informuje gazeta.

Ministerstwo Finansów, zapytane przez "Rzeczpospolitą" o szczegóły, odpowiedziało, że nie wyklucza żadnej opcji ze względu na konieczność wdrożenia unijnej dyrektywy uszczelniającej podatki.

Jak podaje "RP" niewykluczone, że w raporcie dla fiskusa podawane będą dane o podatnikach. Resort rozważa też minimalną ingerencję w tajemnicę zawodową - raporty byłyby wówczas anonimowe, bez wskazywania nazwy i danych podatnika.

- Wiemy, że sprawa budzi emocje, i chcemy podjąć na ten temat szeroką dyskusję - zapewnia Dominik Kaczmarski z MF.

- Nie wyobrażam sobie, że urząd skarbowy czy ustawodawca zwalnia mnie z tajemnicy adwokackiej. Dla nas to świętość, istota zawodu. Zwolnić z niej może tylko tylko sąd i to wyjątkowo - mówi Jarosław Ziobrowski, partner w kancelarii Kurpisz i Ziobrowski Adwokacka sp.p.

Zobacz także: Obrona konieczna. Jakie narzędzia są legalne w Polsce?

skarbówka, doradcy finansowi
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
JANKRY
2017-09-07 06:50
Za UB i SB byli tacy co pod oknami podsłuchiwali i do władz donosili a potem ich zastąpiło ORMO
JANKRY
2017-09-07 06:46
PISAŁEM - Kaczyński jak Lenin, naobiecywał, że to wszystko będzie dla biednych, ciemny naród to kupił, krwawo ale wygrał, bogactwo carskie po paru latach rozhuśtali, przehulali, zaczęli łupić bogatych, bogatszych, nie wygodnych karać, do więzień wsadzać, szukać kasy a potem z ludzi zdzierać a w końcu nie będzie z kogo, Lenin też wiedział, ile kura jajek znosi, ile krowa mleka daje, a skutki w Rosji są widoczne do dzisiaj, najbogatszy kraj w Unii, nie może sobie pozwolić na taką rozrzutność pieniędzy, rozdawnictwo, w końcowym rachunku, ktoś to będzie musiał za wszystko zapłacić, nikt nikomu za darmo nic nie daje, na wszystko zacznie brakować, kosztem ludzi pracy i ich rodzin i rosnącymi cenami
kerad602
2017-09-07 05:42
PISSUARY-ENKAWUDZIŚCI- DALIŚCIE NAM PRAWO ABY DO WAS STRZELAĆ
Pokaż wszystkie komentarze (116)