Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Tanie bilety kolejowe. Sprawdź promocje

Tanie bilety kolejowe. Sprawdź promocje

Fot. derived_/CC/Flickr

Już za nieco ponad 26 złotych pojedziemy pociągiem z Warszawy do Krakowa albo Szczecina. A bilety na cały weekend są dostępne od 30 złotych. Zanim wybierzesz się w podróż koleją, sprawdź z jakiej oferty promocyjnej możesz skorzystać.

Liczba promocji oferowanych przez przewoźników zwiększyła się od czasu, kiedy na rynku połączeń dalekobieżnych z PKP Intercity konkurują Przewozy Regionalne. Spółki kolejowe nie inwestują jednak w reklamy. Więc podróżni nie zawsze wiedzą o istnieniu atrakcyjnych ofert. Tymczasem niektóre z nich pozwalają nam na znacznie tańsze podróżowanie.

Podróż po całej Polsce za 26 złotych

Jeśli podróżujemy dość często i na dłuższych dystansach, możemy skorzystać z REGIOkarnetu oferowanego przez Przewozy Regionalne. Jest on dostępny w dwóch wariantach: za 55 oraz 79 złotych.

W tym pierwszym obejmuje podróże wszystkimi pociągami REGIO (dawniej osobowe) uruchamianymi przez Przewozy Regionalne, a także pociągami Kolei Dolnośląskich i Arrivy, prywatnego przewoźnika operującego na niektórych liniach województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

W drugim wariancie możemy również korzystać z pozostałych pociągów Przewozów Regionalnych - interREGIO i REGIOekspres.

Dzięki REGIOkarnetowi możemy swobodnie podróżować dowolną liczbą pociągów w trakcie trzech dowolnie wybranych dni. Z tym, że jest on ważny przez dwa miesiące od momentu zakupu. Koszt jednego dnia wynosi nieco ponad 26 zł.

Za taką sumę pojedziemy przykładowo pociągiem interREGIO z Rzeszowa do Poznania, z Warszawy do Krakowa czy z Warszawy do Szczecina. Co więcej, po drodze możemy się przesiadać do dowolnych innych pociągów, w których obowiązuje REGIOkarnet.

Wybrane promocje Przewozów Regionalnych
PromocjaCenaKategoria pociąguKorzyści
REGIOkarnet 55 zł REGIO dowolna liczba przejazdów w ciagu trzech wybranych dni
REGIOkarnet 79 zł REGIO, interREGIO, REGIOekspres dowolna liczba przejazdów w ciagu trzech wybranych dni
Ty i raz, dwa, trzy zależna od relacji REGIO, interREGIO, REGIOekspres ok. 30 proc. zniżki dla 2-ej, 3-ej i 4-ej osoby
Bilet Turystyczny 30 zł REGIO dowolna liczba przejazdów w weekend
Bilet Turystyczny 60 zł REGIO, interREGIO, REGIOekspres dowolna liczba przejazdów w weekend
REGIOkarta 99 zł REGIO, interREGIO, REGIOekspres 30 proc. zniżki na bilety jednorazowe i 15 proc. na okresowe przez pół roku
REGIOkarta 169 zł REGIO, interREGIO, REGIOekspres 30 proc. zniżki na bilety jednorazowe i 15 proc. na okresowe przez rok

Dla osób, które podróżują często ale na krótszych dystansach bardziej opłacalna może być REGIOkarta. Półroczna REGIOkarta kosztuje 99 złotych a całoroczna 169 złotych.

Jest to imienny dokument ze zdjęciem, który zapewni nam ulgowe przejazdy przez okres pół roku lub całego roku. Każdy bilet zakupiony z REGIOkartą jest tańszy o około 30 procent. Przykładowo za jednorazowy bilet na interREGIO z Katowic do Wrocławia zapłacimy 18,90 złotych zamiast 27 złotych.

Z kolei na biletach okresowych (tygodniowe, miesięczne, kwartalne) zaoszczędzimy około 15 procent.

REGIOkarta uprawnia do ulgowych przejazdów również w pociągach Kolei Dolnośląskich i Arrivy.

Jeśli podróżujemy w kilka osób możemy skorzystać z oferty Ty i raz, dwa, trzy. Dzięki temu druga, trzecia i czwarta osoba zapłacą za swoje bilety o około 30 procent mniej. Wystarczy, że wszystkie bilety kupimy razem.

W weekend jeździsz do woli

Przewozy Regionalne przygotowały również specjalna ofertę weekendową. Bilet turystyczny uprawnia nas do dowolnej liczby podróży między godziną 18:00 w piątek a 6:00 w poniedziałek pociągami Przewozów Regionalnych, Kolei Dolnośląskich oraz Arrivy. Tak jak REGIOkarnet, kupimy go w dwóch wersjach: za 30 złotych na pociągi REGIO oraz za 60 zł na pociągi REGIO, interREGIO i REGIOekspres.

Jeśli piątek lub poniedziałek jest dniem świątecznym, czas obowiązywania biletu turystycznego zostaje odpowiednio przedłużony. Bilet turystyczny obowiązuje bowiem w każdym przypadku, gdy występują kolejno po sobie przynajmniej dwa dni wolne.

Z PKP Intercity też można jeździć taniej

Podobna oferta pod nazwą Biletu Podróżnika i Biletu Weekendowego jest dostępna również w PKP Intercity, czyli u przewoźnika zapewniającego największą liczbę połączeń dalekobieżnych. Z tym, że bilety te są ważne od godziny 19:00 poprzedzającej dzień wolny, do godziny 6:00 w pierwszym dniu roboczym.

Bilet Podróżnika uprawnia nas do przejazdów w pociągach TLK (dawniej pośpieszne). Jeśli chcemy podróżować drugą klasą zapłacimy za niego 69 złotych, zaś dla pierwszej klasy cena wynosi 99 złotych.

Wybrane promocje PKP Intercity
PromocjaCenaKategoria pociąguKorzyści
* od 12 grudnia 59, 79 lub 89 zł
Super Bilet 50 zł * EIC Przejazd tańszy nawet o kilkadziesiąt procent
Bilet Weekendowy 149 zł (2 kl.), 239 zł (1 kl.) + miejscówki TLK, EIC Dowolna liczba przejazdów w weekend
Bilet Podróżnika 69 zł (2 kl.), 99 zł (1 kl.) TLK Dowolna liczba przejazdów w weekend
Bilet Niebieski zależna od relacji TLK 5 przejazdów w cenie 4 w ciągu 2 miesięcy
Bilet Abonamentowy zależna od relacji TLK 7 przejazdów w cenie 5 w ciagu 3 miesięcy
Bilet Fioletowy zależna od odległości TLK tanśze przejazdy na trasach: Kraków-Warszawa i Przemyśl Wrocław

Z kolei Bilet Weekendowy oprócz TLK jest ważny również w pociągach najwyższej kategorii, czyli EIC (dawne ekspresy i InterCity) . W drugiej klasie kosztuje on 149 złotych, zaś w pierwszej 239 złotych. Wsiadając do pociągu EIC musimy jednak posiadać również miejscówkę na dany przejazd, której cena wynosi 12 złotych.

Taniej w przedsprzedaży

Tańsze bilety na pociągi EIC kupimy również w przedsprzedaży. W ofercie Super Bilet kosztują one 50 złotych razem z miejscówką na drugą klasę. Musimy je jednak kupić do 3 dni przed wyjazdem. W przypadku podróży z Warszawy do Krakowa dzięki Super Biletowi możemy zaoszczędzić 60 złotych Pamiętajmy jednak, że pula Super Biletów jest ograniczona i mogą one zostać wykupione wcześniej.

Od nowego rozkładu jazdy, który wejdzie w życie 12 grudnia, Super Bilet będzie dostępny jedynie w sprzedaży internetowej. Zmieni się też jego cena. Zamiast 50 będzie kosztował 59, 79 lub 89 złotych, w zależności od puli promocyjnych biletów jaka pozostała. Im wcześniej zdecydujemy się na zakup, tym większa szansa, że zapłacimy mniej.

Siedem przejazdów w cenie pięciu

Jeżeli często podróżujemy na jednej trasie pociągami TLK, przewoźnik oferuje nam 5 przejazdów cenie 4 lub 7 przejazdów w cenie 5. W pierwszym przypadku kupujemy Bilet Niebieski, który jest ważny przez dwa miesiące, a w drugim Bilet Abonamentowy, który obowiązuje miesiąc dłużej. Cena za każdym razem zależy od konkretnej relacji.

Z kolei na trasach Warszawa-Kraków oraz Przemyśl-Wrocław dla pociągów TLK obowiązują obniżone ceny biletów. W kasach powinny być one wydawane automatycznie, jednak warto zawsze wspomnieć, że chodzi o Bilet Fioletowy. W innym wypadku zawsze istnieje ryzyko, że otrzymamy bilet normalny. Przykładowo jadąc Przemyśla do Wrocławia zapłacilibyśmy wtedy 58 złotych zamiast 46 złotych w drugiej klasie i 89 złotych zamiast 65 złotych w pierwszej klasie.

Czytaj w Money.pl
Przez wyższe opłaty za tory podrożeją podróże koleją?
Polskie Linie Kolejowe podnoszą stawki od stycznia 2011 r.
Kasy biletowe Przewozów Regionalnych znikną z dworców?
PKP SA wypowiedziały umowę najmu na dworcach w Poznaniu, Krakowie, Kielcach, Gdańsku i Rzeszowie.
Pół miliarda złotych na pociągi dla Wielkopolski
Mają być dostępne dla niepełnosprawnych i przewozić około 450 pasażerów.
Dłużnicy dołują PKP Intercity, potężna strata
Przewozy Regionalne są winne firmie 85 mln złotych. Maleje też liczba pasażerów.
Rząd chce, by pasażerowie zrzucili się na dworce
Z opłaty dworcowej mają być finansowane remonty.
Niemcy zawalczą o polskich pasażerów
Na polski rynek wchodzi Deutsche Bahn. To może być początek wojny między przewoźnikami.
pkp, promocja, kolej, komunikacja, podróż, pociąg
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
KaaMill444
87.206.79.* 2015-08-02 21:32
Bardzo dużo promocji na tańsze bilety mają przewozy regionalne, a to największy przewoźnik i praktycznie wszedzie się dostanie.