Notowania

energetyka
18.08.2017 12:16

Tauron zaoszczędzi ponad 1,3 mld zł. Jest lepiej niż planowano

Tauron Polska Energia zakłada, że efekty programu poprawy efektywności przekroczą planowane 1,3 mld zł - poinformował wiceprezes Marek Wadowski. Spółka inwestuje w Jaworznie i zwiększy w tym roku zadłużenie, ale nie przekroczy ono bezpiecznego poziomu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Zajac/REPORTER)

Tauron Polska Energia zakłada, że efekty programu poprawy efektywności przekroczą planowane 1,3 mld zł - poinformował wiceprezes Marek Wadowski. Spółka inwestuje w Jaworznie i zwiększy w tym roku zadłużenie, ale nie przekroczy ono bezpiecznego poziomu.

- Zakładamy, że oszczędności będą większe niż zakładane 1 303 mln zł. Zwracam jednak uwagę, że jest to już trzeci program i uzyskanie efektów wymaga większych wysiłków niż w przypadku programu pierwszego - powiedział Wadowski podczas konferencji prasowej.

W pierwszym półroczu program poprawy efektywności przyniósł efekty o łącznej wartości 274 mln zł. Oszczędności uzyskane od początku 2016 r. stanowią już 58 proc. planu, rozpisanego na lata 2016-2018 r.

- Największy udział w osiągniętych oszczędnościach miały segmenty dystrybucja i wytwarzanie - dodał Wadowski.

Zobacz również: Czy płacimy za dużo za prąd?

W segmencie wytwarzanie efekty wyniosły 118 mln zł od 2016 r. na 255 mln zł planowanych do 2018 r., zaś w segmencie dystrybucji 306 mln zł wobec planowanych 367 mln zł - podała spółka.

W pierwszym półroczu br. uzyskano 480 mln zł pozytywnego efektu finansowego. Stanowi to 14 proc. planowanej na lata 2017-2020 łącznej wartości, czyli 3 414 mln zł.

Giełda dość dobrze przyjęła te wiadomości. Akcje Taurony idą w piątek w górę o 0,5 proc., nadrabiając nieco stratę 0,8 proc. z poprzedniego dnia. Tak czy inaczej kurs spółki jest na poziomach bliskich ponad dwuletnich maksimów.

Notowania akcji Tauronu w ostatnich dwóch latach

Dług rośnie dużo wolniej niż zyski

- Nasze zadłużenie na koniec roku wzrośnie choćby z uwagi na realizację inwestycji w Jaworznie. Zakładamy że nasz wskaźnik dług netto do EBITDA będzie niższy niż poziom 3x - powiedział Wadowski podczas konferencji prasowej.

Na koniec półrocza poziom zadłużenia wyniósł 2,17-krotności zysku EBITDA, co oznacza spadek o 0,15x w stosunku do końca 2016 r.

Na koniec czerwca 2017 r. zobowiązania finansowe netto Taurona wyniosły 8,2 mld zł.

- W tym roku kontynuowaliśmy działania założone w naszej strategii finansowania. Dzięki emisji 10-letniej euroobligacji o wartości 500 mln euro zdywersyfikowaliśmy strukturę zadłużenia, poszerzyliśmy bazę inwestorów i wydłużyliśmy okres zapadalności długu - dodał Wadowski.

Średnioważona zapadalność długu wg. stanu na 30 czerwca br. wyniosła 71 miesiące, podano także.

- Dzięki emisji obligacji hybrydowych przeprowadzonej w grudniu ubiegłego, wskaźnik długu netto do EBITDA znajduje się na bezpiecznym poziomie 2,17x, czyli niższym niż w ubiegłym roku, mimo że wydatki na budowę bloku w Elektrowni Jaworzno wkraczają w decydującą fazę - dodał Wadowski.

Dług denominowany w euro stanowi 16,6 proc. długu ogółem.

Inwestycje za 4 mld zł

- Podtrzymujemy nasze deklaracje dotyczące nakładów inwestycyjnych w 2017 r. na poziomie 4 mld zł, co oznacza, że nasz capex w drugiej połowie roku wzrośnie wobec pierwszego półrocza. Wynika to zarówno z przyjętego harmonogramu, jak i przesunięcia kilku mniejszych inwestycji na drugą połowę roku - powiedział Wadowski.

Nakłady inwestycyjne Tauron Polska Energia wyniosły 1 495 mln zł w pierwszych sześciu miesiącach, wobec 1 452 mln zł w pierwszym półroczu 2016 r. Największy capex zrealizowano w segmentach: wytwarzanie (814 mln zł), dystrybucja (605 mln zł) i wydobycie (56 mln zł).

- Nakłady inwestycyjne realizowane były główne w obszarze wytwarzanie i dystrybucja - powiedział prezes Filip Grzegorczyk.

Największa część nakładów inwestycyjnych (702 mln zł) została przeznaczona na budowę bloku o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Planowane całkowite wydatki dla tej jednostki wyniosą ok. 62 mld zł.

- Zaawansowanie prac w tym projekcie wynosi 39 proc. i podtrzymujemy nasze deklaracje o zakończeniu prac w listopadzie 2019 r. - dodał Grzegorczyk.

W segmencie dystrybucja capex przeznaczony był przede wszystkim na modernizację sieci (296 mln zł), oraz przyłącza nowych odbiorców do sieci dystrybucyjnej (244 mln zł), podano również.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Tagi: energetyka, tpe, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-08-2017

NoNiezleW segmencie wytwarzanie efekty wyniosły 118 mln zł od 2016 r. na 255 mln zł planowanych do 2018 r., zaś w segmencie dystrybucji 306 mln zł wobec … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)