Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Tauron chce kupić Katowicki Węgiel. Wniosek w UOKiK

Tauron chce kupić Katowicki Węgiel. Wniosek w UOKiK

Węgiel z Katowic trafi do Tauronu Fot. EAST NEWS
Węgiel z Katowic trafi do Tauronu

Tauron Wydobycie złożył ofertę przejęcia spółki zależnej Katowickiego Holdingu Węglowego. Ta ostatnia pozbywa się w ten sposób majątku. Wniosek trafił do Urzędu Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK wniosek dostał 25 czerwca i sprawa jest w toku. Tauron chce przejąć Katowicki Węgiel od Katowickiego Holdingu Węglowego, czyli struktury, która została po sprzedaży rok temu czterech kopalń do Polskiej Grupy Górniczej.

KHW po wielkich stratach z 2016 roku (576 mln zł na minusie) został uratowany, ale jego działalność opiera się już głównie na wyprzedaży majątku. A jest nim m.in. spółka Katowicki Węgiel. To spółka, która na bazie węgla wydobytego przez Polską Grupę Górniczą prowadzi produkcję paliw ekologicznych, czyli tzw. ekogroszków i jest producentem mieszanek energetycznych.

Zobacz też: Wyższe rachunki za ciepło systemowe są nieuniknione

 

 

"Zgłoszenie dotyczy zamiaru przejęcia przez Tauron Wydobycie S.A. wyłącznej kontroli nad Katowicki Węgiel Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach poprzez nabycie wszystkich udziałów w jej kapitale zakładowym" - napisano w komunikacie.

Tauron Wydobycie jest spółką zależną Tauron Polska Energia. W ub. roku miał 1 541 mln zł przychodów i 83 mln zł straty EBITDA. Strata była zresztą podobna jak w 2016 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka, górnictwo, tauron polska energia, tpe, katowicki węgiel
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
precz z weglem
2018-06-28 03:51
POZAMYKAC te kopalnie konczy sie wegla czas. my nie chcemy palic weglem
kombajnista
2018-06-27 18:32
Przecież Katowicki Węgiel nie wydobywa węgla.
Seas
2018-06-27 17:23
Strach się bać. Państwowa spółka dostaje rządowe polecenie by kupić inną nierentowną spółkę w celu ratowania polskiego górnictwa. Za PiS idzie pełną parą nacjonalizacja - zbliżamy się wielkimi krokami do czasów komuny. Po co te komunę obalaliśmy, skoro jest to najdoskonalszy system partyjno-gospodarczy.