Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Tauron z ponad miliardem zysku. Przebił oczekiwania analityków

5
Podziel się:

Grupa Tauron ma powody do zadowolenia.

Tauron z ponad miliardem zysku. Przebił oczekiwania analityków
(Piotr Zajac/REPORTER)

Grupa Tauron ma powody do zadowolenia. Z szacunków spółki wynika, w I półroczu jej zysk operacyjny wniósł 1,237 mld zł zysk operacyjny i 1,005 mld zł zysku netto oraz 2,094 mld zł EBITDA. Przychody polskiego dostawy energii szacowane są na poziomie 8,755 mld zł - podała we wtorek spółka w komunikacie.

Z dotychczas zebranych prognoz analityków wynika, że spodziewali się oni w II kwartale wypracowania przez Tauron ok. 355 mln zł zysku netto i około 897 mln zł EBITDA przy przychodach na poziomie 4.332 mln zł.

Tauron podał w komunikacie, że strata EBITDA segmentu Wydobycie wyniosła w I półroczu 5 mln zł. Zysk EBITDA segmentu Wytwarzanie wyniósł 306 mln zł, Dystrybucji 1.203 mln zł, a sprzedaży 545 mln zł.

W II kwartale zysk netto grupy wyniósł 364,5 mln zł, a przychody 4.165 mln zł.

Spółka podała, że produkcja węgla handlowego wyniosła w I półroczu 3,3 mln ton, a sprzedaż węgla 3,6 mln ton. Produkcja energii elektrycznej brutto wyniosła 9,5 TWh, a produkcja ciepła 7,1 PJ. Dystrybucja energii elektrycznej wyniosła 25,7 TWh (w tym do odbiorców końcowych: 24,4 TWh), a sprzedaż detaliczna energii elektrycznej 17,2 TWh.

Wśród istotnych czynników mających wpływ na wyniki I półrocza 2017 roku w porównaniu z I półroczem 2016 r. Tauron wymienił: wzrost wolumenu sprzedanego węgla o 1,1 mln ton (o 44,7 proc.), wzrost wolumenu dystrybuowanej energii o 0,93 TWh (o 3,74 proc. rdr) i znaczący spadek kosztów umorzenia praw majątkowych w związku z niższą ceną nabycia zielonych certyfikatów przez segment Sprzedaż (będący konsekwencją spadku rynkowych cen zielonych certyfikatów).

W I półroczu 2017 roku CAPEX Tauronu wyniósł 1.495 mln zł, a dług netto 8.166 mln zł. Wskaźnik dług netto/EBITDA wyniósł 2,17x.

Tauron przedstawi wyniki za I półrocze 17 sierpnia.

gospodarka
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Dziunek
6 lat temu
Już widzę jak Tauron zwiększa produkcję prądu ...a może odkryli nowe złoża i otworzyli kopalnie prądu ...? Poprostu podnieśli cenę energii elektrycznej i cieszą się wzrostem dochodu ...to jest jedna z nielicznych firm której nie życzę wzrostu zysków
texas
6 lat temu
To jest jak kartel monopolowy:) w Texasie ceny są o 50 proc niższe niżeli w Polsce.
Sebastian
6 lat temu
Czyli teraz prąd potanieje jak koryto przepełnione
Eddekk
6 lat temu
Ooo kolejny sukces ? A dlaczego za PO tak nie bylo ???
jj
6 lat temu
jak zarobili okradli odbiorcow