Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Telewizja Al-Dżazira zawiesza swój egipski kanał

0
Podziel się:

Telewizja zawiesiła działalność swojego kanału w Egipcie, Mubasher Misr, który w przeszłości był źródłem poważnych napięć.

Telewizja Al-Dżazira zawiesza swój egipski kanał
(WochitGeneralNews/youtube/prntscr)

Panarabska telewizja zawiesiła działalność swojego kanału w Egipcie, Mubasher Misr, który w przeszłości był źródłem poważnych napięć między nowymi władzami w Kairze a właścicielem stacji, Katarem.

Wczoraj wieczorem prezenter Mubasher Misr ogłosił, że stacja zawiesza nadawanie do _ uzyskania niezbędnych pozwoleń we współpracy z władzami egipskimi _. W ostatnich latach telewizja była źródłem poważnych napięć w stosunkach między Egiptem i Katarem. Nowy prezydent egipski Abd el-Fatah es-Sisi zarzucał stacji, że jest propagandową tubą zwolenników poprzedniego, islamistycznego szefa państwa Mohammeda Mursiego. Telewizja odrzucała te oskarżenia.

Biura Mubasher Misr zostały na krótko zamknięte w lipcu 2013 roku, kiedy wojsko, dowodzone wówczas przez Sisiego, odsunęło Mursiego od władzy. Kanał kontynuował wówczas nadawanie z Dauhy. Miesiąc później, gdy nowe władze urządzały akcje przeciwko zwolennikom obalonego prezydenta (zginęły w nich setki osób), nowy rząd oskarżył stację o rozpowszechnianie kłamstw i plotek godzących w bezpieczeństwo i jedność Egiptu.

Mubasher Misr był ostatnim znaczącym kanałem informacyjnym w Egipcie, który relacjonował antyrządowe protesty zwolenników Mursiego i wyrażał własne opinie - pisze portal BBC News.

W ostatnich miesiącach Katar i Egipt starały się naprawić nadszarpnięte relacje; w sobotę Sisi rozmawiał ze specjalnym wysłannikiem emira Kataru. Jednocześnie kraje Zatoki Perskiej - przede wszystkim Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska - wywierały na Katar presję, by przestał wspierać Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się Mursi, i inne islamistyczne grupy w regionie, oraz przerwał stronniczą - ich zdaniem - działalność Al-Dżaziry.

Zdaniem analityków przywoływanych przez BBC zawieszenie działalności Mubasher Misr może pomóc w uwolnieniu trzech dziennikarzy stacji. Chodzi o Mohameda Fahmy'ego, który ma podwójne obywatelstwo kanadyjsko-egipskie, Egipcjanina Bahera Mohameda i Australijczyka Petera Greste. W czerwcu zostali oni skazani na kary od 7 do 10 lat więzienia za rzekome rozpowszechnianie nieprawdziwych wiadomości i popieranie Bractwa Muzułmańskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Więzienie dla 78 nastolatków. Za terroryzm Według agencji MENA niepełnoletni byli członkami Bractwa Muzułmańskiego i uczestniczyli w antyrządowych protestach, do których nawoływała ta organizacja. Blokowali drogi i straszyli spokojnych obywateli.
W metrze wybuchła bomba domowej roboty Bomba raniła cztery osoby, 12 ucierpiało w wyniku paniki w tłumie.
Bojownicy zaatakowali marynarkę. Są zabici W ataku zginęły co najmniej cztery osoby - poinformowały lokalne służby bezpieczeństwa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)