Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Terroryzm na świecie. Prasa: IS mimo nalotów nadal finansuje się z przemytu ropy

0
Podziel się:

Od początku lipca do końca października większość ropy produkowanej przez IS, oferowana po mocno obniżonej cenie, trafiała do irackiego Kurdystanu, skąd - już jako ropa kurdyjska - była eksportowana do Turcji i Iranu.

Terroryzm na świecie. Prasa: IS mimo nalotów nadal finansuje się z przemytu ropy
(PAP/EPA)
bFfYGyPV

Naloty sił koalicji pod wodzą USA nie wstrzymały produkcji ropy ani jej przemytu przez Państwo Islamskie (IS) w północno-zachodnim Iraku i północno-wschodniej Syrii - donosi dziennik Guardian. IS uchodzi za najbogatsze ugrupowanie dżihadystyczne na świecie.

Według gazety proklamowany przez IS kalifat stosunkowo szybko uruchomił produkcję ropy na zajętych terenach w północnym Iraku. Dzięki inżynierom sprowadzonym z Syrii opanował kilka pól naftowych, zacieśnił kontrolę nad dystrybucją wydobywanego surowca i stworzył _ przemytnicze imperium _ działające na bazie działających od dawna siatek - pisze _ Guardian _ w środę.

IS porozumiał się z kurdyjskimi handlarzami ropą, a ci z kolei z dowódcami wojskowymi odpowiedzialnymi za posterunki graniczne.

bFfYGyPX

_ Przez kurdyjskie punkty graniczne przejeżdżaliśmy bez zatrzymywania się, ponieważ kurdyjscy handlarze zmówili się z (kurdyjskimi) dowódcami wojskowymi, by przepuszczać cysterny z ropą IS bez kontroli _ - cytuje gazeta jednego z kierowców.

Z zysków z przemytu kalifat opłaca żołd najemników; miesięcznie szeregowy dżihadysta dostaje ok. 500 dol., a dowódca - ok. 1,2 tys. dol. Dzienny przychód z pokątnej sprzedaży ropy ocenia się na ok. 1 mln dol.

Od początku lipca do końca października większość ropy produkowanej przez IS, oferowana po mocno obniżonej cenie, trafiała do irackiego Kurdystanu, skąd - już jako ropa kurdyjska - była eksportowana do Turcji i Iranu.

Na skutek nacisków USA na kurdyjskie przywództwo w sprawie ukrócenia tego procederu i po aresztowaniu przez władze Kurdystanu skorumpowanych dowódców kurdyjskich bojowników (peszmergów), IS skoncentrowało się na przemycie ropy do Jordanii przez przygraniczną iracką prowincję Al-Anbar oraz do Turcji przez kontrolowaną część terytorium Syrii.

bFfYGyQd

_ Za cysternę zawierającą 26-28 tys. ton ropy płacimy 4,2 tys. dolarów. Na jordańskim rynku tę ilość ropy sprzedajemy za 15 tys. dol. Jeden kierowca przewozi około ośmiu cystern tygodniowo _ - powiedział gazecie Sami Chalaf, były oficer irackiego wywiadu z okresu rządów Saddama Husajna, trudniący się przemytem ropy IS do Jordanii.

Przy przekroczeniu punktu kontroli na granicy iracko-jordańskiej przemytnicy płacą pogranicznikom 650 dol. od samochodu-cysterny. Na przemycie korzystają finansowo nawet walczący z IS szyiccy dowódcy wojskowi, którzy nakładają opłaty na cysterny przejeżdżające przez kontrolowane przez nich tereny.

Według _ Guardiana _ za część przemytu ropy do Jordanii odpowiada jeden z dowódców kalifatu Saud Zarkawi, który porozumiał się w tej sprawie z sunnickimi przywódcami plemiennymi w prowincji Anbar i z innymi wpływowymi osobami z okolic Mosulu.

Rząd w Bagdadzie naciska na Turcję, by położyła kres przemytowi, ponieważ umacnia on IS gospodarczo i finansowo. (PAP)

bFfYGyQe

asw/ akl/

bFfYGyQy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)