Notowania

pozew zbiorowy
15.01.2015 20:43

To będzie największy w historii pozew zbiorowy

Byli stoczniowcy domagają się od Skarbu Państwa zapłaty za akcje, których wartość spadła po upadku ich zakładu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Wiosną ma się rozpocząć przed Sądem Okręgowym w Szczecinie największy proces zbiorowy w Polsce. Tysiąc byłych pracowników Stoczni Szczecińskiej Porta Holding domaga się od Skarbu Państwa zapłaty za akcje, których wartość spadła po ogłoszeniu upadłości zakładu.

23 grudnia ubiegłego roku Sąd Apelacyjny w Szczecinie odrzucił zażalenie Skarbu Państwa na podejmowanie procesu przez grupę akcjonariuszy. Teraz możemy rozpocząć merytoryczny proces - mówi radca prawny Barbara Domańska: _ Sąd Okręgowy w Szczecinie ma obowiązek ogłosić w prasie ogólnopolskiej informacje o możliwości przystąpienia do toczącego się postępowania akcjonariuszy, którzy jeszcze w nim nie biorą udziału _.

Sąd, wydając to ogłoszenie, ma obowiązek wyznaczyć termin, w jakim akcjonariusze będą mogli się zgłaszać - dodaje reprezentant akcjonariuszu Piotr Barcz, radca prawny: _ To duże przedsięwzięcie logistyczne: to około 8 tysięcy potencjalnie zainteresowanych osób. Kwota, licząc księgową wartość akcji, może sięgnąć 300 milionów złotych _.

Tysiąc akcjonariuszy z pozwu zbiorowego domaga się od Skarbu Państwa około 22 milionów złotych. Stocznia Szczecińska Porta Holding w październiku 2001 roku utraciła płynność finansową, w lipcu 2002 roku sąd ogłosił jej upadłość. Przed zamknięciem zakładu akcje były wycenione na 21 złotych.

Stocznia Szczecińska Porta Holding przez dekadę swojego istnienia wybudowała 161 statków za kwotę blisko 4 miliardów dolarów. Od 2008 roku jest ona w stanie likwidacji.

21 stycznia odbędzie się w Szczecinie spotkanie akcjonariuszy, którzy będą chcieli przystąpić do pozwu grupowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Ciąg dalszy afery Amber Gold. Co z klientami? Gdański sąd uznał dzisiaj, że pozew zbiorowy przeciwko członkom zarządu spółki jest niedopuszczalny prawnie.
Bank Millennium kontra tysiące "nabitych" To kolejny już pozew zbiorowy _ frankowiczów _ przeciwko dużemu bankowi.
Tagi: pozew zbiorowy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz