Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tomasz Siemoniak powoła nową brygadę?

0
Podziel się:

Wyraził zadowolenie z udziału Ukrainy w ćwiczeniach sił odpowiedzi NATO pod kryptonimem Steadfast Jazz, które w listopadzie mają się odbyć w Polsce i krajach bałtyckich.

Tomasz Siemoniak powoła nową brygadę?
(Bartosz KRUPA/East News)

Do końca roku mają zostać zakończone formalności związane z powołaniem polsko-ukraińsko-litewskiej brygady - zapowiedział dzisiaj w Sewastopolu minister obrony Tomasz Siemoniak po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Pawłem Lebiediewem.

_ - Polska bardzo wysoko ocenia współpracę wojskową Ukrainy z NATO, Unią Europejską i Polską _ - powiedział szef MON. Dodał, że ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Litwy chcą przyspieszyć tworzenie trójnarodowej brygady. _ Do końca roku zamykamy wszystkie sprawy formalne i będziemy podpisywać umowę. To krok, który świadczy, że europejska droga Ukrainy wypełnia się konkretami _ - ocenił.

_ - Chciałbym powiedzieć, że Polska zdecydowanie wspiera Ukrainę na jej drodze do Europy. To jest deklaracja nie tylko naszych władz, ale i naszego społeczeństwa, które jak najlepiej życzy Ukrainie _ - oświadczył Siemoniak.

_ - Zawsze rozmawiamy o współpracy naszych rodzajów sił zbrojnych, osiągnęliśmy bardzo dobrą współpracę Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, chcielibyśmy, by również marynarki wojenne dołączyły do tej współpracy, więc Sewastopol jako miejsce wizyty nie jest przypadkiem _ - zaznaczył. _ Z rewizytą - mam nadzieję rychłą - zaprosiłem pana ministra do Gdańska i Gdyni, stolicy polskiej Marynarki Wojennej _ - dodał.

Wyraził zadowolenie z udziału Ukrainy w ćwiczeniach sił odpowiedzi NATO pod kryptonimem _ Steadfast Jazz _, które w listopadzie mają się odbyć w Polsce i krajach bałtyckich.

_ - Bardzo liczymy na współpracę przemysłów obronnych, w tym w kwestii modernizacji _ - zadeklarował szef MON, dodając, że jest to temat rozmów podsekretarza stanu Waldemara Skrzypczaka i zastępcy ministra obrony Ukrainy Arturo Francisco Babenki.

W lutym br., po trzyletniej przerwie, w Brukseli wznowiła pracę komisja NATO-Ukraina na szczeblu ministrów obrony; jednym z tematów spotkania było utworzenie polsko-ukraińsko-litewskiej brygady. Tę samą sprawę Siemoniak i Lebiediew omawiali wiosną w Warszawie.

List intencyjny w sprawie utworzenia brygady przedstawiciele resortów obrony trzech państw podpisali w listopadzie 2009 roku. Początkowo przewidywano, że wstępną gotowość brygada osiągnie w 2011 roku, a pełną zdolność operacyjną - w 2013. Wiosną 2011 oba te terminy przesunięto odpowiednio na koniec 2012 i koniec 2013. Powołanie brygady wymaga międzyrządowego porozumienia. Na początku bieżącego roku przewidywano, że taka umowa może zostać podpisana w drugim kwartale br.

Zaangażowanie w tworzenie i funkcjonowanie tego związku taktycznego miało aktywizować współpracę Ukrainy z NATO, zacieśnić współpracę wojskową trzech państw i stworzyć podstawy do powołania na bazie brygady kolejnej grupy bojowej UE. Brygada ma być wykorzystywana w międzynarodowych operacjach pod mandatem ONZ, UE i NATO.

Pododdziały wydzielane do brygady z Litwy, Polski i Ukrainy pozostaną w dotychczasowych miejscach stacjonowania, będą podporządkowywane dowódcy brygady na czas ćwiczeń i misji. Kwatera główna trójnarodowej brygady ma być w Lublinie.

Czytaj więcej w Money.pl
Sekretarz obrony USA zadzwonił do szefa MON Sekretarz obrony USA Chuck Hagel przekazał w telefonicznej rozmowie z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem kondolencje po śmierci polskiego żołnierza rannego w niedawnym ataku na bazę Ghazni w Afganistanie.
Siemoniak broni wydatków na armię Wizyta ministra w Żaganiu wiązała się z planami zakupu ponad stu kolejnych używanych czołgów Leopard.
Takiego połączenia w Polsce jeszcze nie było By proces tworzenia nowej agencji mógł się rozpocząć 1 stycznia przyszłego roku, konieczne są zmiany w ustawach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)