Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

4 mld zł trafiło w 2015 r. z Polski do krajów o niższych podatkach. To głównie bogate kraje UE

36
Podziel się

Za nieuczciwą konkurencję podatkową dla Polski uznano takie kraje unijne jak Belgia, Cypr, Holandia, Irlandia, Luksemburg i Malta.

Do typowych rajów podatkowych trafiła niewielka część pieniędzy, które "uciekły" przed polskim fiskusem.
Do typowych rajów podatkowych trafiła niewielka część pieniędzy, które "uciekły" przed polskim fiskusem. (Piotr Jedzura/REPORTER)
bEpKODkR

Ponad 4 miliardy złotych wyprowadzono z Polski w 2015 roku do krajów, gdzie podatki są niższe - wynika z raportu przygotowanego przez naukowców z uczelni w Kopenhadze i Berkeley. Wbrew pozorom, dość niewielka część tych pieniędzy trafiła do rajów podatkowych.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", autorzy badania przeanalizowali wysokość strat we wpływach z CIT, jakie poszczególne kraje poniosły "na skutek nieuczciwej konkurencji podatkowej".

Za nieuczciwą konkurencję podatkową dla Polski uznano takie kraje unijne jak Belgia, Cypr, Holandia, Irlandia, Luksemburg i Malta. To do nich trafiło prawie trzy czwarte pieniędzy, jakie postanowiono wytransferować z Polski w 2015 roku.

bEpKODkT
Zobacz także: Wideo: Gowin o podatku obrotowym: Mi się ten pomysł podoba

Pozostały miliard trafił na konta bankowe w krajach, które nie należą do Unii Europejskiej, np. do Singapuru. Nie wiadomo, jaką część stanowiły kraje lub terytoria zależne, które są uznawane za typowe raje podatkowe.

Autorzy raportu uznali, że głównym czynnikiem wpływającym na skalę transferu zysków za granicę jest realna stawka podatku CIT. Nie chodzi więc wyłącznie o stawki podatkowe, ale także na przykład o katalog czynności podlegających odliczeniu od podatku.

bEpKODlu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
ola
4 lata temu
Najszybciej w Europie rozwija sie państwo które chroni "oszustów" podatkowych Czyli Irlandia Przymykaja oczy na wyprowadzanie podatków dochodowych do innych juryzdykcji .Zczego to wynika ? Oni nauczyli sie liczyć .Skoro zagraniczni przedsiębiorcy po upadku komuny zainwestowali w Polsce bilion zł a unikaja rocznie zapłacenia 4 mld to jest nic ,drobnostka wobec kożyści jakie ma Polska ,a niech kombinuja ile chcą z tym dochodowym ważne ze dali nam kilka milionów miejsc prazy i w podatkach pośrednich zapłacili setki miliardów .Komisja Europejska w imieniu Irlandi nałozyła karę 13mld EUR na Apple ,co ciekawe Irlandia odwołała sie od tej decyzji i nie chce od Apple tych pieniedzy Jedna firma oszukała państwo Irlandzkie na 13mld EUR /porównujac to z Polską z jej potencjałem ludnościowym to tak jakby ktoś nie zapłacił 100 -200mld zł podatku dochodowego / a rząd robi wszystko żeby firma nie musiała kary zapłacić pewnie dla tego z najbiedniejszego kraju UE w ciagu dwudziestu lat dotarła do pierwszej trójki najbogatszych
B52100
4 lata temu
proszę wolniej naprawiać mamy za mało zakładów penitencjarnych
podlaskie62
4 lata temu
A miało być tak pięknie. I co z tej propagandy wyszło.
bEpKODlv
abc
4 lata temu
I bardzo dobrze. Nikt w tym państwie nie powinien płacić podatków bo i tak wszystko zgarnie złodziej Rydzyk
antyklerykał
4 lata temu
śmiech i żenada !!!!!!!!!!!!............................"W ciągu 10 lat firmy zagraniczne przekazały ponad 530 mld zł 537,8 mld zł - tyle pieniędzy zagraniczne firmy działające w Polsce przekazały do państw Unii Europejskiej. Chodzi o lata 2005-2015 - wynika z odpowiedzi MF na interpelację poselską. ..........................więcej w artykule"
...
Następna strona