Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turcja obrońcom Kobane nie pomoże. Erdogan nie zmienia stanowiska

0
Podziel się:

Ostatnie wypowiedzi Erdogana są komentowane przez turecką opozycję jako potwierdzenie, że prezydent nie pójdzie na żadne koncesje polityczne w sprawie Kurdów.

Turcja obrońcom Kobane nie pomoże. Erdogan nie zmienia stanowiska
(PAP/EPA)

Prezydent Turcji ostrzegł dziś, że ani protesty Kurdów, ani krytyka ze strony opozycji nie wpłyną na jego stanowisko w sprawie interwencji wojskowej w Syrii. Uzależnia ją od spełnienia jego warunków, głównie od utworzenia w Syrii strefy zakazu lotów. ONZ apeluje do Turcji: przepuśćcie przez granicę pomoc dla Kobane!

Erdogan, który już wypowiadając się w ubiegłym tygodniu oświadczył, że w jego przekonaniu członkowie Państwa Islamskiego _ są takimi samymi terrorystami _, jak członkowie Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) razem z ich partyzantami deklarującymi się w obronie Kobane, powtórnie wyliczył warunki ewentualnej tureckiej interwencji w Syrii.

To ustanowienie strefy zakazy lotów nad Syrią, wydzielenie na terytorium Syrii strefy bezpieczeństwa, w której można by umieścić syryjskich uchodźców, i przyjęcie programu szkolenia i wyposażania w broń lokalnej milicji syryjskiej.

Turecki premier Ahmet Davutoglu zajął podobne stanowisko, jak prezydent. Odrzucił w piątek propozycję tureckiej partii socjaldemokratycznej (CHP), aby Turcja _ podjęła ograniczoną interwencję w Syrii _ jedynie w celu uratowania miasta Kobane przed zajęciem przez wojska Państwa Islamskiego.

_ Lepiej, aby przywódca CHP zachował milczenie _ - poradził premier.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zaś oskarżył CHP o nawoływanie do protestów w kraju w dążeniu do _ wskrzeszenia dawnej Turcji _. Erdogan często przeciwstawia _ dawną Turcję _ _ nowej islamskiej Turcji _, której stworzenie stanowi jego program.

Ostatnie wypowiedzi Erdogana są komentowane przez turecką opozycję jako potwierdzenie, że prezydent nie pójdzie na żadne koncesje polityczne w sprawie Kurdów.

Agencje odnotowują, że od kilku miesięcy turecka policja nie dopuszcza do żadnej demonstracji pod politycznymi hasłami i rozprasza nawet pokojowe zgromadzenia uliczne. Ostatnio trzej uczestnicy demonstracji zginęli od kul policji.

Prezydent Turcji ostrzegł organizatorów demonstracji politycznych: _ Co będzie robiła policja? Będzie się chowała za tarczami? Nie, będzie odpowiadała demonstrantom językiem, który rozumieją _.

Tymczasem ONZ zwróciła się publicznie do Turcji, aby pozwoliła kurdyjskim
uzbrojonym bojownikom spieszącym na pomoc miastu Kobane, obleganemu przez dżihadystów z Państwa Islamskiego, przekroczyć granicę turecko-syryjską.

_ Chcemy prosić tureckie władze, aby pozwoliły na wejście do miasta ochotników wraz z bronią, aby mogli pomóc w samoobronie _ - oświadczył w Genewie specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura.

De Mistura wezwał Turcję, aby w czasie, gdy obrońcy Kobane kontrolują jeszcze ostatni _ korytarz _ łączący miasto z odległą o kilometr turecką granicą, umożliwiła dotarcie pomocy i _ poparła ze swego terytorium wszelkimi środkami działania koalicji międzynarodowej _ mające na celu powstrzymanie ofensywy Państwa Islamskiego w Syrii.

_ Jeśli zaniechamy, w tym Turcja, działania w obecnej chwili, będziemy bardzo żałować, że straciliśmy okazję do powstrzymania marszu Państwa Islamskiego i wysłania sygnału, że nie może tak być dłużej _ - oświadczył na konferencji prasowej de Mistura.

Specjalny wysłannik ONZ ostrzegł, że nieuchronny w tej sytuacji upadek Kobane, kurdyjskiej enklawy leżącej tuż przy granicy z Turcją, może być wstępem do masakry tysięcy cywilów i przejęcia przez Państwo Islamskie kontroli nad 400 kilometrami wspólnej granicy turecko-syryjskiej (cała granica liczy 900 km).

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/204/m323276.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/syria-dzihadysci-kontroluja-prawie-polowe,125,0,1636221.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Klęska Kurdów w Syrii jest nieunikniona
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/102/m323174.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/strajk-glodowy-kurdow-w-brukseli---chca,176,0,1635760.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kurdowie głodują w Brukseli. Chcą pomocy
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/56/m323128.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/turcja-zdecydowala-co-z-odsiecza-dla-kurdow,206,0,1635278.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Turcja zdecydowała, co z odsieczą dla Kurdów
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/224/m322784.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojna-w-syrii-kolejne-sukcesy-dzihadystow,145,0,1633425.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kolejne sukcesy dżihadystów w Syrii
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)