Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Turystyka na świecie. Ponad 1,1 mld turystów było za granicą w 2014 roku

0
Podziel się:

Europa była najczęściej odwiedzanym regionem z ponad połową międzynarodowych turystów na świecie - o 22 mln turystów w 2014 roku więcej odwiedziło Europę w porównaniu z 2013 r.

Turystyka na świecie. Ponad 1,1 mld turystów było za granicą w 2014 roku
(araza123/CC BY 2.0/Flickr)
bETWncaJ

Międzynarodowy ruch turystyczny w 2014 r. wzrósł o 4,7 proc. w porównaniu z 2013 r. Granicę swego kraju przekroczyło ponad 1,1 mld turystów - wynika z danych Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO). Organizacja prognozuje w tym roku także wzrost 3-4 proc.

Z najnowszych danych UNWTO wynika, że w porównaniu z 2013 rokiem w całym ubiegłym roku w sumie o 51 mln wzrosła liczba międzynarodowych turystów na świecie. Jest to piąty z rzędu rok wzrostu powyżej średniej, od kryzysu gospodarczego z 2009 roku.

_ - W ciągu ostatnich lat turystyka okazała się zaskakująco silną, elastyczną działalnością gospodarczą i podstawowym czynnikiem ożywienia gospodarczego, poprzez generowanie miliardów dolarów, jeśli chodzi o eksport i tworzenie milionów miejsc pracy. Tak było na całym świecie, ale w szczególności w Europie, ponieważ region stara się umocnić swoją pozycję w jednym z najgorszych okresów gospodarczych w historii _ - powiedział w Madrycie sekretarz generalny UNWTO Taleb Rifai.

bETWncaL

Z danych organizacji wynika, że w ubiegłym roku każdy region świata odnotował wzrosty, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających turystów. W przypadku obu Ameryk odnotowano 7 proc. wzrost, Azja i Pacyfik - 5 proc. wzrost. Europa odnotowała 4 proc. wzrost, Bliski Wschód także 4 proc. wzrost, a w przypadku Afryki zanotowano wzrost na poziomie 2 proc.

Według organizacji, Europa była najczęściej odwiedzanym regionem z ponad połową międzynarodowych turystów na świecie - o 22 mln turystów w 2014 roku więcej odwiedziło Europę w porównaniu z 2013 r. W sumie w ubiegłym roku region ten odwiedziło 588 milionów osób.

_ - Dzięki tym wynikom, turystyka jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do europejskiego ożywienia gospodarczego _ - poinformowało UNWTO. Turyści najchętniej odwiedzali Europę Północną i Południową oraz kraje Europy Śródziemnomorskiej.

Największy wzrost w ubiegłym roku, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających turystów, odnotowały kraje obu Ameryk - o 13 mln więcej niż w 2013 r. W sumie obie Ameryki w 2014 roku odwiedziło 181 mln turystów. Największą popularnością w tej części świata cieszył się Meksyk.

bETWncaR

Organizacja zauważa, że w ubiegłym roku o 6 proc. spadły wydatki na turystykę wśród Rosjan.

UNWTO prognozuje w tym roku 3-4 proc. wzrost w międzynarodowej turystyce, co dodatkowo ma przyczynić się do globalnego ożywienia gospodarczego.

Czytaj więcej w Money.pl

bETWncbm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)