Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

TVP inwestuje w nową jakość. Ma być cztery razy lepsza od HD

13
Podziel się

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską.

TVP inwestuje w nową jakość. Ma być cztery razy lepsza od HD
(flash.pro / Flickr (CC BY-SA 2.0))
bEhTWYYB

Telewizja Polska inwestuje w kanały 4K. Publiczny nadawca ma posiadać technologię umożliwiającą nadawanie treści w rozdzielczości cztery razy większej niż "High Definition" już w 2018 roku.

Według informacji zamieszczonej na stronie internetowej TVP na początku czerwca został ogłoszony przetarg na "świadczenie usług w zakresie badań i rozwoju technologii 4, 8 i 16 K w ramach projektu dofinansowanego ze środków UE pt. pilotażowa instalacja rejestrowania, przetwarzania i dystrybucji treści audiowizualnych w technologii 4, 8 i 16K".

Realizacja projektu ma pozwolić na wprowadzenie do oferty kanałów rozdzielczości 4K, nazywanej inaczej Ultra HD. Programy mają również być wyświetlane w internecie.

bEhTWYYD

Magdalena Łobodzińska, rzeczniczka TVP, mówiła w rozmowie z portalem wirtualnemedia, że nowa infrastruktura umożliwiająca rejestrację i emisję programów w formacie 4K to krok w kierunku wprowadzenia nowego programu. Instalacja ma być gotowa 2018 roku.

Wartość projektu to 23,5 mln złotych, z czego 9,4 mln złotych pochodzi za środków unijnych.

Dwa lata temu Juliusz Braun, ówczesny prezes telewizji, mówił o możliwym wprowadzeniu kanału TVP HD Premium, zamiast obecnego teraz w ofercie od 2008 roku TVP HD.

bEhTWYYJ

Technologia 4K pozwala na wyświetlanie obrazu na ekranie telewizora o rozdzielczości 3840x2160 pixeli. Jest ona 4-razy większa od obecnie emitowanego HD (1920x1080 pixeli). Daje to lepszą jakość obrazu oraz pozwala na dalsze zwiększanie przekątnych telewizorów. Obecnie w tym standardzie emitowany jest kanał TVP1, TVP2, TVP HD oraz TVP Sport. W ramach kolejnej inwestycji Telewizja Polska planuje w nocy z 18 na 19 lipca uruchomienie emisji TVP Info HD. Ma on zastąpić kanał TVP Polonia HD.

bEhTWYZe
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Bodzio
5 lata temu
Sami siebie będą prezentować w wyższej jakości obrazu a nie "słowa".Dla większości widzów to będzie "mniej niż zero".
andre
5 lata temu
i po co? lepiej niech popracują nad ofertą ramówki ...........
Dariusz
5 lata temu
To będą mogli więcej reklam nadawać.Jak nic się nie dzieje na świecie to wciąż puszczane reklamy leków przyprawiają o mdłości.I do tego chcą by obywatele za ten przymus oglądania tych świństw płacili
bEhTWYZf
piotr
5 lata temu
po co lepsza jakość...żebym pryszcze na ryju Rydzyka oglądał. TVP upadła na same dno......jaka władza taka telewizja.
amar
5 lata temu
szajs w HD jest taki sam jak w SD... poza tym ok. 30 proc. polaków zwłaszcza na prowincji mają jeszcze telewizory lampowe...