Notowania

Przejdź na
fiat
08.05.2015 21:38

Tyski Fiat wyprodukował 114 tysięcy aut

Wzrosła produkcja fiatów 500, spadła wytwarzanego na zamówienie Forda modelu Ka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fiat)

Tyski zakład Fiata od stycznia do końca kwietnia wyprodukował 114,2 tys. aut, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku - 113,6 tys. Oznacza to wzrost oo 0,5 procent. Wzrosła produkcja fiatów 500, spadła natomiast lancii ypsilon i wytwarzanego na zamówienie Forda modelu Ka.

Dane te przekazał w Kielcach Marek Kisz, dyrektor handlowy spółki FCA Poland (Fiat Chrysler Automobiles Poland, dawniej Fiat Auto Poland).

Jak wynika z jego informacji, od stycznia do kwietnia br. w Tychach powstało 73 775 egzemplarzy modelu 500 (pod markami Fiat i Abarth), 20 467 lancii ypsilon oraz 19 935 fordów ka, co łącznie daje 114 177 samochodów.

W ub. roku w polskim zakładzie FCA powstało 67 347 "pięćsetek", 24 349 małych lancii i 21 917 fordów ka (łącznie 113 613 samochodów).

- Produkcja jest na poziomie roku ubiegłego. Rośnie w przypadku różnych odmian fiata 500. Dwa główne rynki dla Tychów to są Włochy i widać bardzo duży udział Wielkiej Brytanii - mówił Kisz. Przypomniał, że ponad 99 proc. produkcji z Tychów idzie na eksport, choć przedstawiciele FCA Poland deklarują starania na rzecz zwiększenia sprzedaży pięćsetek w Polsce.

Akcentują jednak, że fiat 500 należy do tzw. segmentu A, od którego Polacy w ostatnich latach odwrócili się na rzecz znacznie większych samochodów. Obecnie ten segment to tylko ok. 5 proc. polskiego rynku. Znacznie większy udział mają małe samochody w zachodniej i południowej części kontynentu (w Niemczech to ok. 10 proc., we Włoszech i Holandii 20 proc.).

Łączny udział FCA w tym segmencie w Europie, z liderem rynku - pięćsetką oraz nową pandą, to niemal 30 proc.

Mimo to wynoszącą dotąd ok. 800 egzemplarzy średnią roczną wartość sprzedaży w Polsce fiatów 500 udało się zwiększyć w 2014 r. do 1113 sztuk. Wobec 811 egz. rok wcześniej daje to wzrost sprzedaży o 37 proc. i przeskok modelu z ósmego miejsca na szóste w segmencie A w Polsce.

- W kwietniu "pięćsetka" jest już czwartym modelem najchętniej u nas wybieranym wśród małych samochodów - zaznaczył dyrektor marek Fiat i Abarth w FCA Poland Leszek Sukiennik. - I tak jak w Europie Zachodniej, tak i w Polsce ten samochód jest najdroższym modelem w segmencie - przypomniał.

Przedstawiciele FCA Poland zapowiadają, że w drugiej połowie roku na rynku powinna pojawić się kolejna wersja "pięćsetki". Prócz tego modelu w tyskim zakładzie w najbliższych latach na pewno będą powstawały lancie ypsilon. Koncern rozmawia też o dalszej produkcji modelu Ka z Fordem.

W rekordowym 2009 r. tyska fabryka Fiata wyprodukowała ponad 600 tys. aut; w ubiegłym roku blisko 314 tys., wobec 295,7 tys. rok wcześniej. Mimo redukcji, na którą wpłynęło m.in. zaprzestanie produkcji w Tychach modelu panda classic, zakład pozostaje największym producentem samochodów osobowych w Polsce i jedną z największych fabryk koncernu.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: fiat, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz