Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ubóstwo w Polsce. Ponad pół miliona dzieci jest głodnych lub niedożywionych

0
Podziel się:

Według badań GUS, na które powołuje się Polski Czerwony Krzyż, w gospodarstwach domowych mających problemy z zaspokojeniem elementarnych potrzeb, a więc wymagających pomocy, żyje ponad 700 tys. dzieci.

Ubóstwo w Polsce. Ponad pół miliona dzieci jest głodnych lub niedożywionych
(Imgorthand/iStockphoto)

Ponad pół miliona dzieci w Polsce jest głodnych lub niedożywionych - przypomina w Światowym Dniu Walki z Głodem PCK. Polska Akcja Humanitarna, która prowadzi program _ Pajacyk _ przypomina, że dzieci, by prawidłowo się rozwijać, muszą jeść codziennie.

Według badań GUS, na które powołuje się Polski Czerwony Krzyż, w gospodarstwach domowych mających problemy z zaspokojeniem elementarnych potrzeb, a więc wymagających pomocy, żyje ponad 700 tys. dzieci. Dzieci i młodzież stanowią około 30 proc. ogólnej liczby osób skrajnie ubogich.

PCK przypomina, że prawidłowy sposób żywienia, rozpoczęty dopiero w późniejszym okresie życia, nie jest w stanie zniwelować utraconych w dzieciństwie możliwości rozwoju psychicznego i fizycznego.

Polska Akcja Humanitarna, która od 1998 r. prowadzi program dożywiania dzieci _ Pajacyk _ podkreśla, że dzieci muszą jeść codziennie, dlatego tego rodzaju programy muszą być prowadzone regularnie, a do tego potrzebne jest stałe wsparcie finansowe. PAH alarmuje, że obecnie środki, jakimi dysponuje, nie są wystarczające - nie pozwalają zapewnić pomocy wszystkim potrzebującym.

W ramach programu _ Pajacyk _ finansowane są posiłki dla dzieci w szkołach i świetlicach. _ - Do tej pory dzięki wsparciu polskiego społeczeństwa w ramach programu rozdysponowaliśmy 10 mln posiłków w Polsce oraz dożywiliśmy 35 tys. dzieci i ich matek w Somalii i Sudanie Południowym, a obecnie dożywiamy syryjskie dzieci w 4 tys. rodzin _ - poinformowała Celina Kretkowska z PAH.

Dodała, że PAH dożywia dzieci, które z różnych przyczyn nie są objęte wsparciem ośrodków pomocy społecznej, a takiego wsparcia potrzebują. Program realizowany jest za pośrednictwem szkół i świetlic środowiskowych. W ostatnich trzech latach o taką pomoc wnioskowało 691 szkół, jednak środków wystarczyło dla mniej niż połowy z nich.

Program można wspierać m.in. przez darowizny na konto BZ WBK 69 1090 1043 0000 0000 0503 4588, zakup gadżetów z Pajacykiem w Sklepie Przyjaciół PAH, przekazanie punktów Payback na program Pajacyk, wejście na stronę www.pajacyk.pl.

Z okazji Światowego Dnia Walki z Głodem (Światowego Dnia Żywności) organizacje zajmujące się pomocą osobom niedożywionym apelują o wsparcie i zachęcają do wspólnych działań.

Toruńskie biuro PAH przygotowało na tę okazję warsztaty skierowane do szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych (odbywają się one już od kilku dni), w Toruniu powstaje również mural _ Czy głód to ludzka spraw(k)a? _, który ma trwale przypominać o problemach związanych z żywnością i głodem.

Z myślą o pomocy najbardziej potrzebującym rodzinom, a zwłaszcza dzieciom i młodzieży, PCK prowadzi kampanię _ Walka z Głodem _. W najbliższy weekend (17-19 października) w łódzkich supermarketach odbędzie się zbiórka pieniędzy do puszek. Zbierane w tym czasie przez wolontariuszy PCK środki przeznaczone zostaną na dofinansowanie obiadów w szkołach oraz organizację spotkania świątecznego z paczkami w Łódzkim Domu Kultury.

W czwartek PCK wspólnie z Zespołem Szkół Gastronomicznych PCK w Łodzi będzie wydawać ciepłe posiłki dla wszystkich osób, które tego dnia przyjdą przed budynek szkoły przy ul. Sienkiewicza.

Od 1 października w niektórych łódzkich restauracjach klienci mogą do specjalnych kopert wkładać dowolną sumę, którą zostanie później przeznaczona przez łódzki PCK na dofinansowanie obiadów dla dzieci. Lista miejsc, w których prowadzona jest akcja, znajduje się na www.pck.lodz.pl.

Czytaj więcej w Money.pl
"Kryzys pozbawia ludzi opieki zdrowotnej" Alarmujący raport opublikowało dziś Stowarzyszenie Lekarze Świata.
Będą żłobki i kluby dziecięce na uczelniach? _ Chcemy, by studentki miały ułatwioną decyzję o zakładaniu rodziny _ - mówią eksperci.
Bieda w Polsce. GUS pokazuje co się zmieniło Na ubóstwo najczęściej narażeni są mieszkańcy północnych i wschodnich regionów Polski, a w szczególności... .
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)