Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraina chce sankcji wobec Rosji

0
Podziel się:

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy opowiedziała się w niedzielę za wprowadzeniem przez Kijów sankcji wobec Rosji oraz za nasileniem międzynarodowych nacisków na to państwo.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko (Wikimedia Commons (CC 3.0))
bEKHljaZ

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy opowiedziała się w niedzielę za wprowadzeniem przez Kijów sankcji wobec Rosji oraz za nasileniem międzynarodowych nacisków na to państwo.

RBNiO zebrała się po sobotnim ataku separatystów prorosyjskich na Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy, gdzie zginęło co najmniej 30 osób, a blisko 100 zostało rannych. Według OBWE ostrzału dokonano z obszarów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

_ - W celu nasilenia nacisków na Rosję RBNiO podjęła decyzję o konieczności zastosowania na terytorium Ukrainy sankcji, wprowadzonych przez państwa UE, Szwajcarię i USA oraz przez kraje G7 wobec Federacji Rosyjskiej _ - głosi komunikat Rady.

bEKHljbb

Prezydent Petro Poroszenko, który przewodniczył jej obradom oświadczył, że Kijów jest poważnie zaniepokojony deklaracją separatystów o odejściu od mińskich porozumień pokojowych.

_ Niepokoi nas oświadczenie o jednostronnym odejściu terrorystów od mińskich ustaleń, które zostały uznane przez cały świat: od realizacji planu pokojowego i deeskalacji konfliktu, zamknięcia granic (z Rosją), uwolnienia jeńców, wycofania ciężkiej artylerii i wstrzymania ognia _ - powiedział.

RBNiO poinformowała po naradzie, że podjęła szereg decyzji, które mają wzmocnić obronność Ukrainy. Podała m.in., że nasili działania antyterrorystyczne oraz utworzy _ wojskowo-obywatelskie administracje _ w strefie operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju.

Mariupol to strategiczny port przy granicy z Rosją, położony przy jedynej drodze lądowej między Rosją a okupowanym przez nią Krymem. Ukraińcy obawiają się, że jeśli Rosja otwarcie zaatakuje ich kraj, to główną ofensywę przypuści właśnie w tym regionie.

bEKHljbh
Czytaj więcej w Money.pl
Poroszenko w Davos: Oto symbol ataku Prezydent Ukrainy ocenił, że rozwiązanie konfliktu jest bardzo proste: wstrzymanie (przez Rosję) dostaw broni, amunicji, wycofanie wojsk i zamknięcie granicy między Rosją a Ukrainą.
Rosjanie żartują sobie z sankcji USA Obiektem kpin stało się wpisanie przez Amerykanów na listę osób i organizacji, które Waszyngton objął restrykcjami, klubu motocyklowego.
Armia Ukrainy w pełnej gotowości. Charków szykuje się na wojnę _ - Jeśli wydarzenia zaczną rozwijać się wbrew planowi pokojowemu, ukraińskie siły zbrojne są zdolne do stawienia oporu - _ powiedział Poroszenko.
bEKHljbC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)