Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE
Średnie pensje rosną w skali roku; ale dwa ostatnie miesiące to spadki

W nowym roku kolejne ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców [WIDEO]

W nowym roku kolejne ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców

 

 

W ostatnim czasie w Polsce zostało wprowadzonych wiele ułatwień podatkowych dla przedsiębiorców, a kolejne wejdą w życie już wkrótce. Z drugiej strony równocześnie pojawiają się nowe obowiązki i obostrzenia. Czy polscy przedsiębiorcy mają więc powody do zadowolenia?

- Liczba ostatnio wprowadzonych zachęt i ułatwień dla przedsiębiorców jest duża. Możemy tu wymienić chociażby 15-procentowy podatek CIT dla małych firm, jednorazową amortyzację do kwoty 100 tys. zł, atrakcyjniejszą ulgę na badania i rozwój, likwidację uciążliwego podatku u źródła w przypadku zakupu biletów lotniczych czy wprowadzenie objaśnień podatkowych – mówi Małgorzata Samborska, doradca podatkowy w firmie Grant Thornton.

Kolejne zmiany korzystne dla przedsiębiorców wejdą w życie w 2018 r. Między innymi z 3,5 tys. zł do 10 tys. zł zostanie zwiększony limit wydatków na zakup składnika majątkowego uprawniający do jednorazowego zaliczenia w koszty, a ulga na badania i rozwój stanie się jeszcze atrakcyjniejsza. Poza tym w planach jest Konstytucja biznesu, która ma przynieść firmom następne korzyści.

Oczywiście nie wolno zapominać, że jednocześnie są wprowadzane obowiązki i obostrzenia, które mogą być dla przedsiębiorców uciążliwe. Wymienić można np. obowiązek raportowania ewidencji VAT w formie jednolitych plików kontrolnych czy sankcje za błędne rozliczenie podatku VAT. Kolejne obowiązki pojawią się już w przyszłym roku.

Na co tymczasem liczą sami przedsiębiorcy? Jak zauważa ekspertka, podatnicy oczekują przede wszystkim jasnych i stabilnych przepisów, poczucia bezpieczeństwa oraz gwarancji, że rozliczenia podatkowe, które dzisiaj wydają się prawidłowe, nie zostaną zakwestionowane przez organy podatkowe za kilka lat.

podatki, przedsiębiorca, ułatwienia
Czytaj także
Polecane galerie
asd
2017-12-27 15:09
Niestety, to są pozorne ułatwienia dla małych firm, prawdziwie ułatwienie to obniżenie podatków, reszta jest bez znaczenia, zmniejszyć PIT, VAT i ZUS!!
designer
2017-12-27 12:42
Czemu jak czytam teksty w stylu "kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców" to już mam na wstępie przeczucie, że coś znowu zwalili.
Basia
2017-12-27 08:00
Z ta ulgą na zakup środków trwałych to Doradcy z Grand Thorton nie doczytali. Limit zostaje 3,5 tys. Jedynie zakup środków trwałych z wyjątkiem samochodów jednorazowo powyżej kwoty 10 tys uprawnia MŚP i mikro do jednorazowej amortyzacji. Wiec jeśli MŚP kupi maszynę za 9999 zł to musi ja amortyzować zgodnie z zasadami w czasie
Pokaż wszystkie komentarze (5)