Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Umowa klimatyczna wejdzie w życie za 30 dni

3
Podziel się:

Do wejścia w życie umowy potrzebna była ratyfikacja przez 55 krajów odpowiadających za 55 proc. światowych emisji. Porozumienie przypieczętowała potwierdzona we wtorek przez Parlament Europejski zgoda Unii Europejskiej.

Umowa klimatyczna wejdzie w życie za 30 dni
(why 137 / Flickr (CC BY 2.0))

Uzgodnione w Paryżu światowe porozumienie klimatyczne, które ma pomóc utrzymać wzrost globalnych temperatur poniżej 2 stopni Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną, wejdzie w życie za 30 dni - podano w środę na stronie konwencji klimatycznej ONZ.

Z zamieszczonych tam informacji wynika, że w oenzetowskim sekretariacie tzw. listy ratyfikacyjne złożyły dotąd 72 kraje odpowiadające za 56,75 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych.

Do wejścia w życie umowy potrzebna była ratyfikacja przez 55 krajów odpowiadających za 55 proc. światowych emisji. Porozumienie przypieczętowała potwierdzona we wtorek przez Parlament Europejski zgoda Unii Europejskiej, która odpowiada za ok. 12 proc. światowych emisji. W środę listy ratyfikacyjne złożyła UE i osobno siedem europejskich krajów: Francja, Niemcy, Węgry, Austria, Portugalia, Słowacja i Malta.

Dzięki temu porozumienie wejdzie w życie przed zaplanowanym na 7-18 listopada kolejnym światowym szczytem klimatycznym w Maroku. W związku z tym będzie się tam mogło odbyć pierwsze posiedzenie stron, które zaakceptowały umowę, i zacznie się praca nad jej implementacją.

Szybka ratyfikacja porozumienia paryskiego stała się kluczowa dla UE, gdy umowę zatwierdzili na początku września dwaj najwięksi emitenci gazów cieplarnianych na świecie - USA i Chiny. Przeprowadzenie ratyfikacji przez 28 państw członkowskich jeszcze przed listopadowym szczytem klimatycznym w Maroku było nierealne, dlatego zdecydowano się na szybką ścieżkę. Ratyfikacja na poziomie UE nie oznacza, że nie będą musiały tego dokonać też państwa członkowskie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
technologia
8 lat temu
Jak to jest ze inne panstwa potrafią wybudować auto elektryczne a Polska co najwyżej wozy konne?
robal_pl
8 lat temu
Czyli cofamy się do epoki przedindustrialnej... Świeczki, rower, chodzenie piechotą, wyprawa z Otwocka Do Warszawy to dwa dni podróży... Półmózgi jedne...
pogoda butelk...
8 lat temu
Dobry moment na ten radosny komunikat. Dziś w Wawie ciemno, zimno i ponuro, :)))