Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia energetyczna coraz bliżej. "Nowy etap integracji"

0
Podziel się:

Ma zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii, wzmocnić rynek wewnętrzny i przyczynić się do oszczędności energii.

Unia energetyczna coraz bliżej. "Nowy etap integracji"
(Radek Koleśnik / Reporter)

Plan dotyczący unii energetycznej zostanie dokładnie przedstawiony na początku przyszłego roku - zapowiedział komisarz ds. energii i polityki klimatycznej Miguel Arias Canete.

_ Jednym z priorytetów polityki energetycznej jest unia energetyczna. Ten temat zostanie dokładnie przedstawiony na początku przyszłego roku. Uważamy, że to będzie nowy etap w integracji europejskiej. Więcej Europy w obszarze energii na pewno jest odpowiedzią na liczne wyzwania, z którymi teraz mamy do czynienia _ - powiedział w środę w komisji przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego komisarz Canete.

Jak podkreślił, obecnie - bardziej niż kiedykolwiek - widać, że polityka energetyczna Unii Europejskiej to priorytet bezpośrednio powiązany z życiem obywateli i z dobrobytem na naszym kontynencie.

_ Projekt mający na celu stworzenie unii energetycznej ma za główny cel zwiększenie konkurencyjności, która potrzebna jest firmom. Tym bardziej, że ceny energii bardzo często są za wysokie dla przemysłu i dla rodzin _ - powiedział.

Przypomniał, że unia energetyczna ma także m.in. zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii, wzmocnić rynek wewnętrzny czy przyczynić się do oszczędności energii.

_ Unia energetyczna ma za zadanie zlikwidować te przeszkody, które istnieją w tym momencie na rynku energetycznym, po to, żeby bardziej integrować ten rynek _ - mówił komisarz. Dodał, że będzie to także narzędzie, które pozwoli również rozwinąć gospodarkę, stwarzając np. nowe miejsca pracy.

W ocenie komisarza, obecnie rynek energetyczny nie posiada interkonektorów, w takim stopniu, w jakim są one potrzebne. Interkonektory to połączenia sieci przesyłowych między państwami.

_ W ciągu najbliższych miesięcy (...) chcemy bardziej intensywnie pracować nad interkonektorami, których w tym momencie brakuje _ - zapowiedział komisarz. Dodał, że pomocny w tym może być plan pobudzenia inwestycji na kwotę ponad 300 mld euro, który pod koniec listopada przedstawił szef KE Jean-Claude Juncker.

_ Chcemy także zmobilizować źródła finansowe w inwestycje w energię ze źródeł odnawialnych _ - dodał.

Zdaniem komisarza, w ramach bezpieczeństwa energetycznego, należy się także zastanowić nad dostawami energii spoza Unii. - _ Tu są polityczne decyzje, ale one muszą być oparte o gospodarkę _ - ocenił.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/m321804.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia-energetyczna-latwiej-o-decyzje-w,101,0,1629029.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prezydent: Kryzys na Ukrainie otwiera szanse Bronisław Komorowski dostrzega szansę na przekonanie Unii do polskiej koncepcji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/177/m261809.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;energetyczna;buzek;bedzie;o;nia;walczyl,82,0,1574994.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sprawdź, o co będzie zabiegał Buzek -_ Na najbliższy czas to będzie realizacja projektu o nazwie unia energetyczna i sprowadza się to do tego, że chcemy mieć wspólną politykę energetyczną Unii, tak jak mamy wspólną politykę rolną _- stwierdził polski polityk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/m308709.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-odnawialna/artykul/kandydaci-do-pe-podzieleni-ws-projektu-unii-energetycznej,93,0,1544797.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kandydaci do PE podzieleni ws. projektu unii energetycznej Tusk robi, co może, w poszukiwaniu zagranicznych sojuszników. My tymczasem sprawdzamy, co o tej idei sądzą polscy kandydaci do Parlamentu Europejskiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)