Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UOKiK: są postępowania przeciwko Idea Bankowi i Polskiemu Domowi Maklerskiemu

7
Podziel się

Są postępowania przeciwko Idea Bankowi i Polskiemu Domowi Maklerskiemu w sprawie GetBacku - podał UOKiK. Na tę pierwszą instytucję wpłynęło już ponad 250 skarg. UOKiK ma też pomysły na nowe zabezpieczenia przed aferami finansowymi.

Prezes UOKiK zapewnia, że sprawę GetBacku traktuje priorytetowo
Prezes UOKiK zapewnia, że sprawę GetBacku traktuje priorytetowo (money.pl)
bEqzaeet

Są postępowania przeciwko Idea Bankowi i Polskiemu Domowi Maklerskiemu w sprawie GetBacku - podał UOKiK. Na tę pierwszą instytucję wpłynęło już ponad 250 skarg. UOKiK ma też pomysły na nowe zabezpieczenia przed aferami finansowymi.

Ruszyły postępowania przeciw Idea Bankowi oraz Polskiemu Domowi Maklerskiemu, są też prowadzone cztery inne postępowania wyjaśniające ws. afery GetBack. Na Idea Bank wpłynęło ponad 250 skarg. Wynika z nich, że podczas oferowania obligacji GetBack pracownicy spółki mogli wprowadzać konsumentów w błąd oraz dopuszczać się nieuczciwej sprzedaży - czytamy w oświadczeniu UOKiK.

Zarzuty wobec banku dotyczą m.in. wprowadzania konsumentów w błąd, że obligacje GetBack są równie bezpieczne, jak lokata bankowa albo obligacje skarbowe, podawania klientom wprowadzających w błąd informacji oraz proponowania obligacji GetBack osobom, dla których pod względem akceptowalnego ryzyka inwestycyjnego były one nieodpowiednie.

bEqzaeev
Zobacz także: Rzecznik Finansowy w sprawie GetBacku: banki wprowadzały klientów w błąd. Zobacz wideo:

Jeśli chodzi o Polski Dom Maklerski, to UOKiK ma wątpliwości co do jednego formularza, który wysyłano klientom mailem do wypełnienia. Zdaniem UOKiK mógł on utrudniać konsumentowi dochodzenie roszczeń.

bEqzaeeB

Jeżeli zarzuty się potwierdzą, spółkom grozi kara finansowa – do 10 proc. obrotu za każde naruszenie i konieczność usunięcia skutków niekorzystnych praktyk - podaje urząd.

UOKiK wyjaśnia i proponuje

Poza tym prowadzone są jeszcze cztery postępowania wyjaśniające. Dotyczą one samej spółki GetBack, obecnie w restrukturyzacji, i pośredników Mercurius Financial Advisors oraz Noble Securities; czwarte postępowanie dotyczy także Idea Banku i Polskiego Domu Maklerskiego,

UOKiK poinformował, że sprawdza, czy pośrednicy przekazywali konsumentom rzetelne informacje i czy nie dochodziło do missellingu, a więc namawiania konsumentów na produkt niedopasowany do ich potrzeb.

bEqzaeeC

- Sprawa GetBack ma dla nas najwyższy priorytet. Zaproponowaliśmy pakiet zmian, które powinny poprawić bezpieczeństwo konsumentów. W sprawie GetBack współpracujemy z Rzecznikiem Finansowym, Centralnym Biurem Antykorupcyjnym i prokuraturą, Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego - mówi prezes UOKiK Marek Niechciał cytowany w komunikacie.

UOKiK proponuje resortowi finansów nowe rozwiązania, które mają sprawić, by nie powtarzały się afery finansowe podobne do tej związanej z GetBackiem. Wśród sugerowanych rozwiązań są: rejestr osób sprzedających produkty finansowe, limity prowizji dla sprzedawców, kary dla menedżerów i nagrywanie procesu sprzedaży.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

bEqzaeeW
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(7)
hgk
3 lata temu
chcieli szybko zarobić nie patrząc na ryzyko , a teraz płacz jak zwykle , bo oszukani hehe przez kogo? , chciwość w interesach jest wskazana ale głupota nie bardzo
Wladkea
3 lata temu
Trolli więcej to i przyzwolenia więcej. Darmozjady nie wiedzieli jak są sterowani, pisząc dla kasy o polisolokatach, osobach oszukanych na kredytach w PLN indeksowanych do CHF tzw. frankowicze, Amber, Get itd... może ktoś z ich rodziny teraz "wleciał" ale co tam, za późno i nie szkoda ich nawet za grosze które dostawali nie rozumiejąc w tematach nic poza banksterskimi ogryzkami :) ha ha h a, smiejemy sie ha ha hha
Obserwer
3 lata temu
Cały get Back to wytwór Bankowego i korporacyjnego lobbingu które wprowadziło za swoje pieniądze rękami parlamentarzystów prawo o handlu długami sami zajmując się jednocześnie generowaniem dłużników których długi komuś należy sprzedawać przypisywane długi. Dzięki takim firmą jak get back , kruk, ultimo już w formie realnego pieniądza wracają do banków.Tak w skrucie wygląda cały mechanizm Get Back padł bo w końcu ludzie przestali się dawać zastraszać i przestali spłacać wyimaginowane długi
bEqzaeeX
Izydor
3 lata temu
Jeszcze ktoś powinien przyjrzeć się w jaki sposób udzielane są kredyty w tym banku .
Lesio Cz.
3 lata temu
ciekawe że pozamykali słupy a szefa tego pomysłu pana Leszka Cz. jakoś nie łączą z tym mega przekrętem,.