Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UOKiK ostrzega: Uważaj na przedświąteczne kredyty

0
Podziel się:

UOKiK w grudniu planuje dużą akcję. Dowiedz się więcej.

UOKiK ostrzega: Uważaj na przedświąteczne kredyty
(18percentgrey/Dreamstime)

Okres przedświąteczny to wyższe wydatki - jak wynika z badania Deloitte Polacy planują wydać na Boże Narodzenie średnio 1158 złotych, co dla wielu będzie pewnie powodem do zaciągnięcia kredytu.

Małgorzata Cieloch, rzecznik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, goszcząc w Sygnałach Dnia radiowej Jedynki doradzała czujność w trakcie przedświątecznych zakupów. Jak wynika z badań - około 30% Polaków zostawia świąteczne sprawunki na ostatnią chwilę.

- _ Zdarza się, że konsument w takiej sytuacji kupuje coś na raty. To też jest akcja kredytowa _ - mówi Cieloch. UOKiK w grudniu planuje dużą akcję monitorowania reklam mających nieuczciwie zwabić klienta i przekonać go do mało korzystnej oferty.

tylko w money.plRanking sklepów internetowych Money.pl Książki, filmy i muzyka. Zobacz, gdzie najlepiej kupisz je w sieci.
Najczęstszym problemem klientów w przypadku zaciągania kredytów jest mało rzetelne przedstawienie zasad, na jakich zostaje on udzielony. Bardzo często przedstawia nam się tylko korzystne aspekty umowy i informuje o odsetkach, natomiast nie wspomina się o tak zwanych _ kosztach pozaodsetkowych _.

Z analizy UOKiK wynika, że Polska jest drugim w Europie państwem, jeśli chodzi o _ koszty pozaodsetkowe _ kredytów, które stanowią opłaty czy prowizje, na które często nie zwracamy uwagi. Małgorzata Cieloch radzi więc: jeśli decydujemy się już na zaciągnięcie kredytu - porównujmy konkurencyjne oferty, uważnie czytajmy umowy i dopytujmy się o całkowity koszt kredytu, bo _ świątecznie _ nie musi oznaczać _ okazyjnie _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)