Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

UOKiK: PKO BP wystąpił o zgodę na przejęcie SKOK im. Kopernika

0
Podziel się:

PKO BP wystąpił do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na przejęcie kontroli nad SKOK im. Mikołaja Kopernika - poinformował UOKiK w komunikacie opublikowanym we wtorek na swojej stronie internetowej.

UOKiK: PKO BP wystąpił o zgodę na przejęcie SKOK im. Kopernika
(PKO BP)
bFeMUGeZ

PKO BP wystąpił do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na przejęcie kontroli nad SKOK im. Mikołaja Kopernika - poinformował UOKiK w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej.

Z komunikatu wynika, że wniosek wpłynął do urzędu w czwartek 9 października. Dzień wcześniej minął termin, w którym banki mogły zgłaszać do Komisji Nadzoru Finansowego chęć przejęcia Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej im. Mikołaja Kopernika w Ornontowicach.

_ - Złożenie przez PKO Bank Polski zawiadomienia do UOKiK o zamiarze przejęcia, poprzez udział w restrukturyzacji, SKOK im. M. Kopernika wynika z wstępnej pozytywnej odpowiedzi banku na komunikat KNF z 24 września 2014 r. skierowany do banków komercyjnych. PKO Bank Polski jest zaangażowany w działania mające na celu wzmocnienie zaufania do polskiego sektora bankowego i bezpieczeństwa klientów instytucji finansowych _ - podało biuro prasowe banku w komunikacie.

bFeMUGfb

_ Zgłoszenie zainteresowania wsparciem restrukturyzacji Kasy im. M. Kopernika nie oznacza przejęcia tej kasy, które zależne jest w szczególności od ustaleń z BFG oraz decyzji KNF _ - podkreślił bank.

Na przejęcie SKOK przez banki pozwalają przepisy ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Maciej Krzysztoszek z biura prasowego Komisji Nadzoru Finansowego wyjaśnił PAP, że procedura ta ma na celu zachowanie bezpieczeństwa depozytów zgromadzonych przez klientów w kasie.

Poinformował, że zgodnie z ustawą dla SKOK-u, zarząd kasy, która popadła w tarapaty finansowe, przedstawia program naprawczy. Jeżeli program ten nie przynosi pożądanych rezultatów - ustanawiany jest zarząd komisaryczny. _ Jeśli okazuje się, że sytuacja finansowo-ekonomiczna w danym SKOK-u jest bardzo zła, a zarząd komisaryczny stwierdza, iż kasa nie jest w stanie sama się zrestrukturyzować, wówczas KNF pyta sektor SKOK-ów, czy jest kasa, która byłaby w stanie przejąć ten SKOK spełniając ustawowe kryteria do przejęcia tej kasy _ - wyjaśnił.

Krzysztoszek dodał, że jeżeli nie zgłasza się żadna kasa lub też żadna nie jest w stanie sprostać kryteriom przejęcia, to analogiczne pytanie KNF kieruje do sektora bankowego. _ Jeżeli w sektorze bankowym nie zgłasza się bank, który spełni kryteria do przejęcia SKOK-u, to Komisja może zawiesić działalność takiego podmiotu i złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości _ - wyjaśnił.

bFeMUGfh

Tak było niedawno w przypadku SKOK Wspólnota, którą postawiono w stan upadłości (klientom wypłacano oszczędności zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny). Natomiast w przypadku znajdującego się w trudnej sytuacji SKOK im. Św. Jana z Kęt regulator zdecydował w sierpniu, że może ją przejąć Alior Bank.

Krzysztoszek powiedział, że nie może udzielić informacji na temat banków, które były zainteresowane przejęciem SKOK im. Mikołaja Kopernika. _ Tego typu informacji nie przekazujemy. Dopiero w momencie, kiedy KNF podejmie decyzję w przedmiocie ewentualnej zgody na przejęcie lub o ogłoszeniu upadłości, wówczas ją przekażemy do publicznej wiadomości _ - powiedział.

W przypadku SKOK im. Kopernika Komisja uznała wcześniej, że nie ma obecnie w kraju SKOK, która mogłaby przeprowadzić restrukturyzację kasy, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo zgromadzonych w niej depozytów.

Zgodnie z informacjami ze strony internetowej Kasy w 2013 roku wypracowała ona 96,4 mln zł przychodów i 913 tys. zł zysku netto. W pierwszej połowie 2014 roku przychody wyniosły 42,2 mln zł, a zysk 10,9 mln zł.

bFeMUGfi

Krajowe SKOK-i znajdują się obecnie w trudnej sytuacji kapitałowej. Z danych KNF wynika, że przeterminowane kredyty i pożyczki w sektorze SKOK na koniec czerwca tego roku stanowiły 37,9 proc. całego portfela kredytowego. Współczynnik wypłacalności sektora na koniec czerwca 2014 r. sektora wynosił -0,42 proc., podczas gdy norma ustawowa wynosi 5 proc. 24 kasy mają współczynnik wypłacalności powyżej 5 proc., natomiast 31 kas poniżej wymogów, przy czym w przypadku 13 kas jest on ujemny.

Czytaj więcej w Money.pl
PKO BP może przejąć Nordeę. Jest zgoda UOKiK W oparciu o portfel kredytów hipotecznych Nordei, PKO BP planuje budowę nowego banku hipotecznego.
"Praktyki PKO BP były niezgodne z prawem" PKO BP pobierał opłaty za każdą wypłatę gotówki z konta w placówkach agencyjnych. Po interwencji UOKiK przedsiębiorca zobowiązał się do zmian.
PKO kupuje Nordeę za 2,8 miliarda złotych. Jakie konsekwencje? Przejęcie rozpoczyna proces integracji banków, który będzie realizowany w dwóch etapach.
bFeMUGfC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)