Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

UOKiK wydał zgodę na pięć koncentracji dotyczących ważnych spółek

0
Podziel się

Tauron Polska Energia, ArcelorMittal, Polski Tytoń, Mlekovita, Elekta i Mostostal Puławy będą większe.

UOKiK wydał zgodę na pięć koncentracji dotyczących ważnych spółek
(Tauron PE)
bEqyiFwB

Spółki: Elekta, Tauron Polska Energia, ArcelorMittal, Polski Tytoń, SM Mlekovita i Mostostal Puławy dostały od UOKiK zgodę na dokonanie transakcji. W sumie prezes UOKiK wydał pięć zgód na koncentrację.

Jak poinformował UOKiK, prezes Urzędu zdecydował, że Tauron Polska Energia i ArcelorMittal będą mogły utworzyć wspólnego przedsiębiorcę. Pierwsza ze spółek jest podmiotem dominującym grupy kapitałowej, która zajmuje się przede wszystkim wytwarzaniem energii elektrycznej oraz jej dystrybucją i sprzedażą w południowej Polsce. ArcelorMittal stoi na czele grupy kapitałowej, która jest m.in. producentem stali, rudy żelaza i węgla metalurgicznego.

Wspólny przedsiębiorca - Tameh Holding będzie sprawował pośrednią kontrolę nad elektrociepłowniami: Nowa w Dąbrowie Górniczej, Blachownia w Kędzierzynie-Koźlu (obie należą obecnie do Grupy Tauron) oraz Kraków w Krakowie i Ostrava w Ostrawie (własność ArcelorMittal). Tameh Holding będzie dostarczać media wytworzone w elektrociepłowniach do wyznaczonych odbiorców.

bEqyiFwD

Zielone światło otrzymało również Przedsiębiorstwo Handlowo-Produkcyjne Polski Tytoń, które będzie mogło przejąć spółkę Bluepay. Polski Tytoń jest ogólnopolskim dystrybutorem hurtowym wyrobów tytoniowych i artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku. Świadczy ponadto usługi dla handlu realizowane za pomocą wielofunkcyjnych terminali. Bluepay prowadzi działalność w m.in. w obszarze doładowań do telefonii komórkowej pre-paid oraz doładowań energetycznych (kart przedpłaconych).

Prezes Urzędu zgodził się również na połączenie Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita oraz Tomaszowskiej Spółdzielni Mleczarskiej w Tomaszowie Lubelskim. Przedsiębiorcy prowadzą działalność w zakresie m.in.: skupu i przetwórstwa mleka oraz wyrobu produktów mleczarskich. Koncentracja zostanie przeprowadzona na podstawie prawa spółdzielczego, a po jej dokonaniu na rynku pozostanie jeden podmiot - SM Mlekovita.

Z kolei spółka Elekta będzie mogła przejąć kontrolę nad RTA. Elekta stoi na czele grupy kapitałowej, która zajmuje się m.in. produkcją i sprzedażą sprzętu medycznego używanego w leczeniu onkologicznym i chorobach mózgu. Przedmiotem działalności RTA jest m.in. hurtowa sprzedaż aparatury i wyposażenia medycznego w Polsce. Spółka jest wyłącznym dystrybutorem produktów Elekta w Polsce. W wyniku koncentracji Elekta przejmie całkowitą kontrolę nad RTA.

Kolejna decyzja to zgoda dla spółki High Bussiness, która będzie mogła przejąć Mostostal Puławy. High Business nie prowadzi obecnie żadnej działalności gospodarczej, została powołana na potrzeby tej koncentracji. Mostostal Puławy zajmuje się m.in. usługami budowlanymi i projektowymi.

bEqyiFwJ

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl

bEqyiFxe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)