Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uroczystość proklamowania króla Filipa bez gości z zagranicy

0
Podziel się:

Proklamowanie nowego monarchy, Filipa VI, nastąpi prawdopodobnie, jak piszą dzisiejsze dzienniki hiszpańskie, 19 czerwca.

Uroczystość proklamowania króla Filipa bez gości z zagranicy
(PAP/Javier Belver)

Hiszpański Dom Królewski poinformował, że uroczystość proklamowania księcia Filipa jako nowego króla, który zastąpi w tym miesiącu swego ojca, Juana Carlosa, odbędzie się bez udziału gości z zagranicy, brakuje bowiem czasu na przygotowania.

Proklamowanie nowego monarchy, Filipa VI, nastąpi prawdopodobnie, jak piszą czwartkowe dzienniki hiszpańskie, 19 czerwca.

Uroczystość, według komunikatu Domu Królewskiego, odbędzie się w siedzibie Kongresu Deputowanych, na sesji Kortezów Generalnych, tj. Kongresu i Senatu, po czym odbędzie się defilada wojskowa. Nie będzie jednak oficjalnej mszy świętej, jak podczas intronizacji Juana Carlosa, który wstąpił na tron w 1975 roku, po śmierci gen. Francisco Franco, po której nastąpił kres dyktatury w Hiszpanii.

Filip VI wygłosi na uroczystości przemówienie, w którym ma nakreślić koncepcję i linie przewodnie swego panowania. Będzie ono uzgodnione z rządem - powiedział rzecznik Domu Królewskiego.

Nie wiadomo jeszcze, jak podała hiszpańska agencja prasowa EFE, czy na uroczystości obecne będą infantki Elena i Cristina oraz rodzice Filipa VI - Juan Carlos i Zofia.

Na konferencji prasowej w Pałacu Zarzuela rzecznik wyjaśnił, że na uroczystość nie zostaną zaproszone zagraniczne delegacje, ponieważ brakuje czasu na odpowiednie przygotowania, a także miejsca na trybunach Kongresu Deputowanych.

Przyszły monarcha Hiszpanii wraz z małżonką Letizią zamierzają wykorzystać lipiec i sierpień na oficjalne podróże zagraniczne, podczas których odwiedzą w pierwszym rzędzie kraje sąsiednie - Francję, Portugalię i Maroko. 4 sierpnia będą uczestniczyli w Belgii w uroczystościach organizowanych w stulecie wybuchu pierwszej wojny światowej.

Dotychczasowy monarcha, Juan Carlos I, jak poinformował rzecznik hiszpańskiego Domu Królewskiego nie zamierza po ustąpieniu z tronu posługiwać się żadnym tytułem szlacheckim, nie przyjmie więc tytułu _ hrabiego Barcelony _, jakim posługiwał się na emigracji jego ojciec Juan de Borbon y Battenberg, syn ostatniego króla Hiszpanii Alfonsa XIII, który panował formalnie do proklamowania republiki w 1931 roku. Hrabia Barcelony, jako przeciwnik dyktatury Franco, znalazł się w 1941 roku na emigracji.

Rzecznik Domu Królewskiego podkreślił, że objęcie tronu przez Filipa VI _ nie oznacza nowego etapu w historii Hiszpanii, jaki rozpoczął się w 1975 r. z wstąpieniem na tron Juana Carlosa, po 40 latach dyktatury, gdy Hiszpania zainicjowała 40 lat demokracji _.

_ To była zmiana, podczas gdy wstąpienie na tron Filipa VI to kontynuacja _ - podkreślił rzecznik.

_ Kończy się pewien historyczny etap _ - twierdzi hiszpański historyk, profesor prestiżowego madryckiego Uniwersytetu Complutense, Jose Alvarez Junco. _ Juan Carlos zdołał zapewnić monarchii nieoczekiwany prestiż _ - podkreśla historyk.

Jednocześnie nawiązuje do _ szeregu skandali _, które rzuciły cień na instytucję monarchii, takich jak niezmiernie droga afrykańska wyprawa Juana Carlosa połączona z polowaniem na słonie i prokuratorskie oskarżenie firmy, którą kierowała wraz ze swym mężem młodsza córka Juana Carlosa, infantka Cristina, o korzystanie z funduszy publicznych i oszustwa podatkowe.

W przekonaniu cytowanego historyka i większości hiszpańskich komentatorów zmiana na tronie ma służyć ratowaniu prestiżu coraz częściej krytykowanej ostatnio przez opinię publiczną instytucji monarchii w Hiszpanii.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)