Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa antysmogowa u prezydenta. Dokument jest już podpisany

0
Podziel się:

Z jednej strony górnicy protestujący przeciwko ustawie antysmogowej, z drugiej - aktywiści apelujący o jej podpisanie. Andrzej Duda ma twardy orzech do zgryzienia.

Ustawa antysmogowa u prezydenta. Dokument jest już podpisany
(East News/ Bartosz KRUPA)

Dziś ostatni dzień na to, by prezydent zdecydował w sprawie przepisów, które mają pomóc w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Jak poinformowała nas Kancelaria Prezydenta, dokument nadal czeka na podpis.

[Aktualizacja godzina 11:16]

Z kolei informację o tym, że decyzja już zapadła, podawało RMF FM.

Przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego przekonują, że podpisanie nowelizacji przepisów o ochronie środowiska to szansa na lepsze powietrze i zdrowie Polaków, bo smog zabija co roku około 40 tysięcy osób.

Dlatego na ręce prezydenta Andrzeja Dudy, pochodzącego z Krakowa - najbardziej zanieczyszczonego miasta w Polsce - złożyli apel o podpisanie ustawy.
Jej przeciwnicy twierdzą, że w przepisach nie został zabezpieczony interes najbiedniejszych rodzin, których nie stać na wymianę źródła energii na bardziej ekologiczne.

Ustawa nie nakazuje, a jedynie daje możliwość wprowadzenia zakazu palenia węglem oraz wyznaczenia standardów technicznych kotłów. O jej wprowadzenie zabiegały m.in. władze Krakowa, w którym normy stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu przekraczane są przez dwieście dni w roku.

Jeżeli prezydent podpisze ustawę, przepisy wejdą w życie. Jeżeli ją odrzuci, ponownie będzie mógł zająć się nią Sejm. Może też skierować przepisy do Trybunału Konstytucyjnego. Według ustaleń radia RMF, dokument prawdopodobnie zostanie podpisany.

Obowiązujące dotychczas przepisy o ochronie środowiska w praktyce uniemożliwiają samorządom skuteczną walkę o poprawę jakości powietrza - wydany 25 września wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego ostatecznie uchylił uchwałę Rady Miasta Krakowa o zakazie palenia węglem w piecach.

Jak uzasadnił NSA swoją decyzję utrzymującą w mocy wcześniejszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, na bazie obecnej ustawy o ochronie środowiska radni nie mogli zakazać palenia węglem w mieście, bo nie leży to w ich kompetencjach. Od wyroku WSA odwołały się władze Krakowa, ale NSA odrzucił kasację, zamykając drogę prawną w tej sprawie.

Eksperci przekonują, dzięki ustawie możliwa będzie przede wszystkim skuteczna walka z powszechnym procederem spalania śmieci w domowych piecach grzewczych.

Zobacz też: * *Emisja CO2 w Polsce. Koniec z paleniem węglem w domowych piecach?

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)