Notowania

Ustawa antyterrorystyczna. Sejm rozstrzygnie jej losy

Projekt ustawy wprowadza czterostopniową skalę alarmową, która w określonych sytuacjach zwiększa kompetencje służb. Pozwala między innymi łatwiej inwigilować i wydalać podejrzanych cudzoziemców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock/Katarzyna Mazurowska)

W piątek ostatni dzień posiedzenia Sejmu. Posłów czeka między innymi 3-godzinny blok głosowań, w którym mają zadecydować o losach rządowego projektu ustawy antyterrorystycznej. Pierwsze czytanie odbyło się w czwartek. PSL, Nowoczesna i PO chcą odrzucenia go, Kukiz'15 zamierza jednak poprawiać przepisy podczas prac w komisji.

Projekt ustawy wprowadza czterostopniową skalę alarmową, która w określonych sytuacjach zwiększa kompetencje służb. Pozwala między innymi łatwiej inwigilować i wydalać podejrzanych cudzoziemców. Nakazuje też rejestrowanie na nazwisko właściciela kart telefonicznych tak zwanych "prepaidów". Wśród chwalonych przez ekspertów rozwiązań jest na przykład pozwolenie na snajperski strzał w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia.

Sejm ma też głosować nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który przygotowała Platforma Obywatelska. Uchyla on między innymi ustawę o opłatach abonamentowych i wprowadza finansowanie mediów publicznych z budżetu państwa. Ma być powołany Fundusz Mediów Publicznych, do którego trafiałoby co roku co najmniej 0,3 proc.wydatków budżetowych.

Posłowie będą też głosować nad wnioskiem opozycji o odrzucenie poselskiego projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość dokument pozbawia między innymi prosumentów czyli osoby wytwarzające energię z odnawialnych źródeł w mikroinstalacjach możliwości sprzedaży nadwyżki wytworzonej energii. Prąd ma być przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb.

Będzie głosowany też punkt sporny. Chodzi o decyzję, czy jeszcze podczas tego posiedzenia odbędzie się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. Wprowadza on między innymi zakaz uczestniczenia w zgromadzeniach spontanicznych na terenie stolicy w czasie trwania szczytu, przedłuża czas służby żołnierzy zawodowych. Zamówienia publiczne dotyczące szczytu mają być objęte kontrola CBA. Biuro Ochrony Rządu zyska prawo do rejestrowania obrazu i dźwięku.

Sejm wysłucha również informacji prezesa Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli przeciwdziałania wprowadzaniu do obrotu gospodarczego faktur dokumentujących czynności fikcyjne.

Zobacz także: Atom w Polsce i na świecie

Tagi: ustawa antyterrorystyczna, wiadomości, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz