Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ustawa o KAS z legislacyjną niedoróbką. Dwa razy wpisali ten sam punkt

Ustawa o KAS z legislacyjną niedoróbką. Dwa razy wpisali ten sam punkt

Powtórzony został punkt w artykule dotyczącym kompetencji KAS. Fot. KAS
Powtórzony został punkt w artykule dotyczącym kompetencji KAS.

O czym mówi punkt 16a artykułu 2 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej? Zależy, jak spojrzeć. Został on bowiem wpisany do ustawy dwa razy. I za każdym razem ma inną treść.

O legislacyjnej wpadce pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Rozmówcy gazety nie mają wątpliwości - to przez niedopatrzenie sejmowych legislatorów, legislacyjny bałagan i pośpiech.

"Dzięki" temu mamy w ustawie o KAS zdublowany przepis. Chodzi o punkt 16a w artykułu 2 - ważnego, bo opisującego zadania Krajowej Administracji Skarbowej.

Tak wygląda zdublowany przepis w ustawie o KAS

I tak, w pierwszym brzmieniu pkt 16a pozwala funkcjonariuszom KAS sięgać po przepisy pakietu przewozowego. Kiedy pojawia się po raz drugi, opisuje już inną kompetencję - ujawnianie i odzyskiwanie mienia zagrożonego przepadkiem w związku z przestępstwami skarbowymi. Według prawników, mimo opieszałości legislatorów, oba przepisy mają moc prawną.

Zobacz także: Luka w VAT zmniejsza się coraz szybciej. Jest najlepiej od dekady

"Niechlujne ustawodawstwo zaczyna być polską specjalnością" - czytamy w "DGP". Na dowód gazeta przywołuje podobną wpadkę, o jakiej pisała 2 kwietnia - dwie nowelizacje jednej ustawy, które prowadzały różne treści tego samego przepisu.

W przypadku zdublowanego punktu w ustawie o KAS przygotowana jest już nowelizacja, która - między innymi - naprawi bubel. Czeka ona na podpis prezydenta.

Zobacz, jakie uprawnienia ma KAS:

 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Inkwizytor
2018-04-18 01:36
Labilny psychicznie szef związku zawodowego + paraliż gospodarczy kraju = słuszne rozstanie z bandą szkodników (...). BRAWO PIS :-)!!!
erwan
2018-04-12 09:13
Powołanie Krajowej Administracji Skarbowej przez Maraiana Banasia miało z założenia jedynie utworzyc setki ciepłych posadek dla rodziny i znajomków pana Ministra a nie zwalczaniu przestępczości. Do uszczelnienia vatu czy paliw akcyzy itp wystarczyło zwyczajnie skierować podległe sobie słuzby do odpowiednicgh działan ,o które one same dopominały sie od wielu związki zwodowe celników i skarbowców wysłały tysiące pism do MF-u sygnalizujących naduzycia na miliardy złotych i proste sposoby na zwalczanie tego procederu =odpowiedx przez lata była jedna jest wszystko OK.A jak ktos za moocno sygnalizował to takiego delikwenta wyzucało sie z pracy pod zmyslonym pretekstem.
rybus
2018-04-12 09:12
Szef KAS-u Marian Banaś poprzez wprowadzenie rok temu reformy KAS za wiele setek milionów złotych z pieniędzy podatników wprowadził nieprawdopodobny chaos i bałagan w tym dziwacznym tworze tz połączeniu urzedników skarbowych z słuzba mundurową .To jakas totalna bzdura. Wyrzucił na bruk tysiące uczciwych pracowników i funkcjonariuszy od tak dla samej reformy, narażając budżet państwa w przyszłości na wielomiliardowe odszkodowanie jakie z pewnościa ci ludzie będa mieli zasadzone przes sądy. Tylko ,ze znów pójdzie to z kieszeni podatnika a nie z kieszeni pana Ministra Banasia!!
Pokaż wszystkie komentarze (8)