Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa o świadczeniach rodzinnych. Rząd zajmie się propozycją zmian

0
Podziel się

Projekt był krytykowany za to, że nie zapewnia odpowiednich gwarancji ochrony prywatności.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych. Rząd zajmie się propozycją zmian
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)
bEivgEdN

Rząd zajmie się dzisiaj propozycją zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych, która ma umożliwić złożenie przez internet wniosku o przyznanie zasiłku. Ministrowie mają też omówić projekt precyzujący przepisy dotyczące prac, których nie mogą wykonywać kobiety.

Pod koniec marca ministrowie zatwierdzili projekt noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych, który przewidywał, że rodziny, które przekroczą próg dochodowy, nie stracą ich - tak jest teraz. Będą je nadal otrzymywać, ale pomniejszone o kwotę, o jaką przekroczyły kryterium dochodowe.

Zmiany obejmą ponad 163 tys. rodzin, a średni zasiłek wzrośnie w sumie o ponad 300 zł. Tylko w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów, wydatki na ten cel wzrosną o ponad 900 mln zł.

bEivgEdP

Rodzice i opiekunowie odrzucili jednak ten projekt, ponieważ nie zgodzili się między innymi na różnicowanie świadczeń ze względu na wiek niepełnosprawnego i dochody.

Projekt krytykowany był również m.in. przez Generalnego Inspektora Danych Osobowych oraz Fundację Panoptykon. Obie instytucje wskazywały, że umożliwiając szeroki dostęp do danych osobowych, również wrażliwych, nie zapewnia on odpowiednich gwarancji ochrony prywatności.

Po konsultacjach, pewne zapisy w projekcie zostały zmienione, np. ograniczono zakres danych - w stosunku do planowanych w założeniach - które będą gromadzone w centralnym rejestrze i udostępniane innym podmiotom zaangażowanym w proces przyznawania świadczeń.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych umożliwia m.in. złożenie przez internet wniosku o przyznanie zasiłku, elektroniczną wymianę informacji pomiędzy urzędami zaangażowanymi w ten proces oraz przeprowadzanie wywiadu środowiskowego za pomocą e-kwestionariusza.

bEivgEdV

Resort pracy podkreśla, że proponowane zmiany usprawnią proces składania wniosków i przyznawania różnego rodzaju świadczeń. Ma to odciążyć osoby wnioskujące o świadczenia socjalne, ponieważ nie będą musiały starać się o szereg zaświadczeń z różnych instytucji. Zmiany umożliwią m.in. funkcjonowanie portalu "Emp@tia - Platforma komunikacyjna obszaru Zabezpieczenia Społecznego".

Resort szacuje, że zmiany dotyczyć będą ok. 800 tys. osób pobierających świadczenia rodzinne i z funduszu alimentacyjnego (tyle było uprawnionych w 2015 r.) oraz ok. 8 tys. osób uprawnionych do świadczeń rodzinnych ustalonych na podstawie przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, a także ok. 838 tys. osób niepełnosprawnych (tyle wydano w 2012 r. orzeczeń o niepełnosprawności).

Czytaj więcej w Money.pl

bEivgEdW
bEivgEeq
wiadomości
wiadmomości
kraj
KOMENTARZE
(0)