Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Ustawa o zapasach gazu. Senat poparł nowelę bez poprawek

1
Podziel się:

Ustawę poparło 53 senatorów, a 18 się wstrzymało. Nikt nie był przeciw.

Ustawa o zapasach gazu. Senat poparł nowelę bez poprawek
(Gazprom)

Senat bez poprawek poparł nowelizację ustawy wprowadzającą nowe zasady utrzymywania obowiązkowych zapasów gazu. Według rządu, który zaproponował nowe regulacje, zapewnią one w razie kryzysu szybkie przesłanie zapasów gazu z zagranicy do kraju.

Ustawę poparło 53 senatorów, a 18 się wstrzymało. Nikt nie był przeciw. Na prośbę przedstawiciela rządu głosowanie odbyło się bezpośrednio po rozpatrzeniu ustawy ze względu na zawarte w ustawie terminy, z których niektóre są już bardzo bliskie.

Nowelizacja ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym przewiduje, że od 1 października 2017 r. importerzy gazu, którzy jego obowiązkowe zapasy utrzymują poza granicami kraju, muszą - w celu zapewnienia zdolności ich przesyłu do Polski w razie kryzysu energetycznego - zarezerwować tzw. ciągłe zdolności przesyłowe na połączeniach transgranicznych (interkonektorach).

Zarezerwowane zdolności mają pozwalać na przesłanie całości zapasów w każdych warunkach do kraju w ciągu maksimum 40 dni i dodatkowo nie mogą być wykorzystywane w żadnych innych celach, np. handlowych. Za niezgodne z ustawą wykorzystanie grożą kary pieniężne - od 1 do 15 proc. rocznego przychody przedsiębiorstwa.

Według rządu, nowelizacja ma na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa dostaw w sytuacjach kryzysowych. Ustawa zakłada uproszczenie procedur administracyjnych przy tzw. umowach biletowych, czyli umowach zlecających tworzenie i utrzymywanie obowiązkowych rezerw innemu podmiotowi. Urząd Regulacji Energetyki otrzymuje uprawnienia, niezbędne do kontroli i nadzoru nad realizacją obowiązku magazynowania.

Pytany przez senatorów pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski stwierdził, że Prezes URE będzie kontrolował realizację obowiązku za granicą na podstawie dokumentów - umów na magazynowanie i przesył.

Ustawa przewiduje też, że zapasów nie muszą tworzyć przedsiębiorstwa obrotu i importerzy, którzy do 5 sierpnia 2017 r. złożą wniosek o cofnięcie koncesji. URE ma ją wtedy cofnąć do 1 października. Zapasy nie obowiązują też podmiotów, które do 5 sierpnia 2017 r. złożą w URE oświadczenie o zaprzestaniu przywozu gazu.

Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Zobacz także: Zobacz także: Fakty i mity na temat instalacji LPG
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Zygmunt
6 lat temu
Gaz do kuchenki a nie samochodu i nie ściemniajcie!