Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o związkach partnerkich. Będzie dyskusja w Sejmie?

0
Podziel się:

- Sprawą związków partnerskich powinna zająć się sejmowa komisja - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Ustawa o związkach partnerkich. Będzie dyskusja w Sejmie?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Minister w Kancelarii Premiera Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) liczy, że Sejm rozszerzy dziś porządek obrad o punkt dotyczący związków partnerskich. Chciałabym, aby ta sprawa została uregulowana - powiedziała.

_ Będziemy dzisiaj głosować, czy to posiedzenie Sejmu rozszerzyć o ten punkt (dotyczący związków partnerskich) czy nie. To nie jest jeszcze dyskusja o związkach partnerskich. To nie jest dyskusja na temat (projektu) ustawy przygotowanej przez posłów (Twojego Ruchu) - mówiła dziś w TOK FM Kidawa-Błońska. _

_ Wyraziła nadzieję, że sprawą związków partnerskich powinna zająć się sejmowa komisja. _

_ Przypomniała, że PO też ma swój projekt. _Uważam, że lepszy. Może to byłby dobry moment, żeby zacząć wreszcie dyskutować na poważnie i przestać się bać" - oceniła.

Pytana, czy w tej kadencji Sejmu ustawa o związkach partnerskich zostanie uchwalona, powiedziała: _ Powinna być uchwalona _. _ Przynajmniej w czterech kwestiach wszyscy powinni mieć równe prawo - w tym m.in. do informacji medycznej, prawo do pochówku. To są rzeczy oczywiste i to każdy powinien mieć zagwarantowane _ - podkreśliła minister w Kancelarii Premiera.

W styczniu zeszłego roku Sejm odrzucił trzy projekty ustaw ws. związków partnerskich: autorstwa PO oraz złożone przez ówczesny Ruch Palikota oraz SLD. Przed głosowaniem ówczesny minister sprawiedliwości Jarosław Gowin mówił, że projekty są sprzeczne z konstytucją, zaś premier namawiał do ich poparcia. Temat związków partnerskich podzielił polityków nie tylko między partiami, ale i wewnątrz tej samej.

Projekty te m.in. dotyczyły prawa dostępu do informacji medycznej o partnerze oraz prawa decydowania o pochówku. Regulowały też m.in. kwestie alimentów, dziedziczenia oraz kwestii majątkowych.

Twój Ruch ponownie złożył projekt ustawy o związkach partnerskich, jak mówili jego przedstawiciele, _ na ręce premier Ewy Kopacz w ramach 100 dni współpracy z opozycją _, o których mówiła szefowa rządu z ekspose. Projekt ustawy autorstwa TR zakłada możliwość zawarcia związku parom hetero- i homoseksualnym; nie pozwala na adopcję dzieci. Daje prawo dostępu do informacji medycznej o partnerze oraz prawo decydowania o pochówku. Partner - jako osoba najbliższa - podobnie jak małżonek, będzie mógł odmówić zeznań w charakterze świadka. Zgodnie z projektem partnerzy mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego ustanowić wspólnotę majątkową. Projekt umożliwia partnerom dziedziczenie po sobie na takich samych zasadach jak po żonie lub mężu (zaliczając ich do pierwszej grupy jeśli chodzi o podatek od spadków i darowizn)
, a także wspólne rozliczanie się z fiskusem. Daje też m.in. prawo do renty po zmarłym partnerze, do zasiłku w związku z opieką nad chorym partnerem, objęcia partnera ubezpieczeniem zdrowotnym.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)