Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ustawa przeciwdziałająca wrogim przejęciom. PiS chce rozszerzyć grupę chronionych branż

Ustawa przeciwdziałająca wrogim przejęciom. PiS chce rozszerzyć grupę chronionych branż

Fot. Pixabay.com/Domena publiczna

Do branż chronionych przed wrogim przejęciem, PiS chce dopisania produkcji renu oraz wydobywania i przerobu rud metali wykorzystywanych do wytwarzania m.in. materiałów wybuchowych, broni i amunicji. Posłowie partii zlożyli w Sejmie projekt noweli ustawy o kontroli niektórych inwestycji.

Autorzy projektu podkreślają w uzasadnieniu do nowelizacji, że ma ona głównie na celu rozszerzenie "katalogu podmiotów, które mogą zostać uznane za podlegające ochronie".

Czy polskie firmy o znaczeniu strategicznym są właściwie chronione?

TAK
NIE

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Wskazują, że dotychczasowa ustawa nie obejmuje takich przedmiotów działalności jak produkcja renu oraz wydobywanie i przerób rud metali wykorzystywanych do wytwarzania materiałów wybuchowych, broni i amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

Brak tych branż - podkreślają posłowie - "uniemożliwiał objęcia ochroną podmiotów, od których zależy bezpieczeństwo dostaw komponentów w łańcuchu produkcyjnym uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a w szczególności używanych do produkcji statków powietrznych, a także różnego rodzaju amunicji i środków bojowych".

Ustawa o kontroli niektórych inwestycji, która ma chronić strategiczne polskie spółki przed wrogimi przejęciami, weszła w życie w październiku 2015 r.

Zgodnie z ustawą, spółka może uzyskać status chronionej, jeśli prowadzi działalność w określonych jako kluczowe branżach, ma istotny udział w rynku, jej przejęcie rodzi poważne zagrożenie dla fundamentalnych interesów państwa oraz nie można zastosować innego, mniej restrykcyjnego środka ochrony.

Inwestorzy mają obowiązek poinformowania Ministerstwo Skarbu Państwa o planowanym kupnie udziałów w jednej ze strategicznych spółek. Minister skarbu może zablokować taką transakcję, jeśli uzna, że istnieją przesłanki zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Taka decyzja może być zaskarżona do sądu.

Ustawa precyzuje warunki jakie muszą być spełnione, by można było wpisać konkretną spółkę na listę podmiotów chronionych. Przede wszystkim musi ona prowadzić działalność w jednej z branż tj. wytwarzanie energii elektrycznej, paliw płynnych, dystrybucja paliw i prądu, magazynowanie paliw, produkcja chemiczna, produkcja i dystrybucja uzbrojenia oraz materiałów wybuchowych, a także telekomunikacja.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
NAEK 454
83.10.150.* 2016-02-08 12:45
Czy Volkswagen BMW itp. byłby chroniony przez swój rząd przed przejęciem czy nie ? Odpowiedzmy sobie na takie pytanie i reszta jest prosta.
takidrugi
89.78.240.* 2016-01-29 10:33
Związkowcy się ucieszą z tego, że firma nie będzie mogła być sprzedana. W państwowych molochach łatwiej walczyć o przywileje dla związkowej kasty.