Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ustawa węglowa
14.10.2014 15:53

Ustawa węglowa. Szybki podpis prezydenta to skutek nadzwyczajnych okoliczności

Nowe prawo wejdzie w życie już jutro. Szybki podpis prezydenta to skutek nadzwyczajnych okoliczności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Patryk Ptak/REPORTER)

Bronisław Komorowski podpisał nową ustawę węglową - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ustawa wejdzie w życie już jutro, z dniem publikacji. *Umożliwia to wyasygnowanie 280 mln zł dla kopalni Kazimierz-Juliusz. *

aktualizacja 18:53

Nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, przyjęta w ekspresowym tempie przez parlament wprowadza normy jakości dla paliw stałych - węgla i jego pochodnych. Dopuszczaniem węgla na rynek polski ma zająć się Służba Celna, kontrolą obrotu - Inspekcja Handlowa. W zamyśle rządu regulacje te mają pomóc ograniczyć import do Polski węgla niskiej jakości. Ta część ustawy wchodzi w życie po 30 dniach od ogłoszenia.

Normy jakościowe w specjalnym rozporządzeniu ma wydać minister gospodarki. Resort zapewniał, że konsultuje treść norm z krajowymi producentami węgla, aby dobrać je tak, by zaszkodziły im jak najmniej.

W trakcie prac parlamentarnych na wniosek rządu dopisano do pierwotnego tekstu nowelizacji punkt o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, który przewiduje m.in. możliwość przejęcia kopalni Kazimierz-Juliusz przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.

W konsekwencji możliwe będzie pokrycie przez budżet państwa zobowiązań kopalni w wysokości ok. 120 mln zł oraz kosztów likwidacji, szacowanych na 160 mln zł - w sumie 280 mln zł. Regulacje te wchodzą w życie dzień po ogłoszeniu. Przedstawiciele rządu tłumaczyli pośpiech koniecznością dokonania odpowiednich zmian w projekcie przyszłorocznego budżetu, nad którym pracuje już Sejm.

Służby legislacyjne Sejmu na każdym etapie prac zwracały z kolei uwagę, że poprawka nowelizująca ustawę o funkcjonowaniu górnictwa może być niezgodna z prawem, wykracza bowiem poza nową regulację o jakości węgla, a nie wskazano merytorycznego z nią związku. Mimo to prace nad projektem wraz z tym zapisem kontynuowano i ostatecznie przyjęto.

To właśnie ratowanie kopalni zaważyło na planach szybkiego wprowadzenia w życie ustawy. Tylko do jutra możliwe jest bowiem przesunięcie pieniędzy z rezerwy budżetowej do resortu gospodarki.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ustawa węglowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz