Notowania

nieruchomości
05.03.2018 08:08

Użytkowanie wieczyste zmieni się we własność od 1 stycznia. Opór samorządów opóźnia prace nad ustawą

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność miało nastąpić już od 1 stycznia 2017 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
Na nowe przepisy czeka kilka milionów Polaków - właścicieli mieszkań i domów.

Kilka milionów Polaków - właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych - od wielu miesięcy czeka na ustawę, która umożliwi im przejęcie na własność gruntów, które są obecnie oddane w użytkowanie wieczyste. Nowe przepisy wejdą w życie od nowego roku, o ile rządowi uda się pokonać opór samorządowców.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność miało nastąpić już od 1 stycznia 2017 roku, ale prace nad przygotowaną przez resort budownictwa projektem ustawy utknęły w miejscu.

Jak pisze "Rzeczpospolita", prace nad tymi przepisami chce wznowić Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które chce, by w życie weszły już 1 stycznia 2019 roku.

- W przepisach trzeba pogodzić interesy samorządów i właścicieli lokali, a to nie jest proste - mówi gazecie Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. - Dlatego prace się przeciągają, a Komitet Stały Rady Ministrów odesłał projekt ministerstwu do dopracowania - wyjaśnia.

Wideo: i nwestycje w nieruchomości coraz popularniejsze

Zgodnie z obecnym kształtem projektu ustawy, udziały w gruntach pod blokami oraz prawo użytkowania wieczystego do działek, na których stoją domy jednorodzinne, mają zostać z mocy prawa przekształcenie we własność.

Przekształcenie będzie odpłatne. Właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych przez 20 lat będą wnosić opłatę przekształceniową. Aż 33 lata będą takie opłaty wnosić właściciele lokali użytkowych w blokach, także garaży podziemnych.

O ile reforma będzie korzystna dla właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań w blokach, dla samorządów oznacza koniec wpływów z opłat za użytkowanie wieczyste. Samorządowcy wskazują też, że przekazywanie przez gminy gruntów w użytkowanie wieczyste to tani sposób zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców.

Pojawia się także problem konstytucyjności odbierania gminom własności gruntów. W toku prac nad projektem ustawy, Rzecznik Praw Obywatelskich uznał nawet, że niektóre zapisy "naruszają konstytucyjną zasadę stabilności stosunków prawnych, zasadę zaufania do państwa i zasadę sprawiedliwości społecznej".

Tagi: nieruchomości, użytkowanie wieczyste, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-03-2018

KrzysztofUżytkowanie( tak zwane) wieczyste to oszustwo państwa wymyślone przez komunistów.Nie jest wieczyste tylko ograniczone w czasie od 40 do 99 lat. … Czytaj całość

05-03-2018

LOKATOR w mieszkaniu spółdz.Czy się różni dla lokatora użytkowanie wieczyste a własność gruntu--w "części ułamkowej udziału " ?

05-03-2018

Obywatel wyborcaDobra Zmiano, nagrody wzieliscie a robic Wam sie nie chce. Obiecanki cacanki a teraz twierdzicie ze problemy a my czekamy. Przeksztalcenia gruntow w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (152)