Notowania

prawo
21.06.2018 19:07

Koniec użytkowania wieczystego. Zamiast niego będzie własność

Znaczne, niespodziewane podwyżki za użytkowanie wieczyste przejdą do lamusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MIiR/Twitter/MIR_GOV_PL)
Jerzy Kwieciński i Artur Soboń, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Od początku przyszłego roku współużytkowanie wieczyste gruntów na cele mieszkaniowe będzie przekształcone we własność – poinformował minister Jerzy Kwieciński. Znaczne, niespodziewane podwyżki za użytkowanie wieczyste przejdą do lamusa.

Z mocy ustawy od przyszłego od stycznia 2019 roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielolokalowymi zostanie przekształcone we własność.

Jak informuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, do likwidacji idzie również przepis umożliwiający ustanawianie nowych praw użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe.

Równocześnie Resort Rozwoju przygotowuje rozwiązania, które umożliwią docelowe zastąpienie prawa użytkowania wieczystego, ale to wymaga uzgodnień z Komisją Europejską.

**Opłaty**

Projekt zakłada, że osoby, które staną się z mocy prawa właścicielami gruntów będą zobowiązane do zapłacenia należności za nabycie prawa własności w formie opłat rocznych, przez okres 20 lat.

Wysokość tej opłaty będzie odpowiadała wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, obowiązującej w dniu 1 stycznia 2018 r – informuje MIiR.

Samorządy będą mogły waloryzować opłaty roczne przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez Prezesa GUS.

Jednak dotychczasowi właściciele, czyli Skarb Państwa oraz samorządy, w tym gminy, będą mogli udzielać bonifikat od opłat rocznych. Będzie możliwość wniesienia wszystkich 20 opłat przekształceniowych jednorazowo "z góry".

W takim przypadku samorządy też będą mogły udzielać bonifikat, a w odniesieniu do gruntów państwowych ustawa przewiduje bonifikatę w wysokości 60 proc., w przypadku gdy płatność jednorazowa zostanie wniesiona w pierwszym roku od przekształcenia. W kolejnych 5 latach wysokość bonifikaty będzie malała o 10 punktów procentowych z każdym rokiem.

- Promujemy formę jednorazowego wniesienia opłaty przekształceniowej. Liczymy, że samorządy postąpią podobnie. Zależy nam na szybkim uporządkowaniu przekształceń dla gruntów pod budynkami mieszkalnymi – zaznaczył minister Kwieciński.

Jak zaznaczył resort, podstawę ujawnienia prawa własności w księgach wieczystych oraz w ewidencji gruntów i budynków będzie stanowiło zaświadczenie wydawane przez organy reprezentujące dotychczasowych właścicieli gruntów, czyli Skarb Państwa oraz gminy. Teraz wpisy będę wolne od opłat sądowych.

**Będzie łatwiej**

Dotychczasowa ustawa (z 29 lipca 2005 r) , w pewnych sytuacjach, nie zapewnia właścicielom lokali w budynkach wielolokalowych faktycznej możliwości przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności. Stąd konieczność zmian.

Zniesienie wieczystego użytkowania może zapchać sądy

Źródłem problemów przy przekształceniu praw na gruntach zabudowanych budynkami wielolokalowymi jest konieczność uzyskania zgody na przekształcenie wyrażonej przez wszystkich właścicieli lokali, którym przysługują udziały w prawie użytkowania wieczystego gruntu – zaznacza MIiR.

Ustawa o przekształceniu co prawda umożliwia wystąpienie z żądaniem przekształcenia przez współużytkowników wieczystych, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę, jednak w sytuacji, jeżeli chociaż jeden współużytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie, postępowanie jest zawieszane. Zatem brak zgody jednego współużytkownika wieczystego blokuje nabycie prawa własności gruntu przez pozostałych mieszkańców budynku.

W takim przypadku konieczne jest kierowanie sprawy przekształcenia na drogę sądową. To z kolei powoduje przedłużanie procesów przekształceń gruntów zabudowanych budynkami wielolokalowymi, co przekłada się na niezadowolenie właścicieli lokali i dodatkowe obciążanie organów administracji publicznej i sądów sprawami z tego zakresu. Ponadto postępowania sądowe nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że przekształcenie dojdzie do skutku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo, użytkowanie wieczyste, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-06-2018

mnbpodatek katastralny już puka do drzwi....

22-06-2018

mnbżmijowe plemię zaciera łapska

21-06-2018

klusekCzas obalić ostatniego wodza z okrągłego sto lu - czyli Kaczyńskiego i jego PiS! Wybory niebawem

Rozwiń komentarze (50)