Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowe odcinki dróg objęte systemem viaTOLL. Gdzie trzeba będzie płacić?

8
Podziel się:

Kolejne 360 km dróg zostanie od 9 lipca objętych opłatami viaTOLL. Nowe opłaty będą m.in. na dużych fragmentach DK50 oraz DK92.

Nowe odcinki dróg objęte systemem viaTOLL. Gdzie trzeba będzie płacić?
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER)
bEKeLtiZ

Do opłat włączone zostaną m.in. duże fragmenty dróg krajowych DK50 (136 km) oraz DK92 (145 km). Do systemu dodano także fragmenty dróg ekspresowych S8 (16 km w okolicach węzła Mężenin), S19 (9 km w okolicach Lublina) oraz droga krajowa 24 (53 km - Pniewy - Skwierzyna). Łącznie od 9 lipca w systemie viaTOLL będzie 3,66 tys. km dróg. Informację w tej sprawie przedstawił w środę rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jan Krynicki.

- Od startu viaTOLL w 2011 roku do końca maja bieżącego roku z tytułu opłat do Krajowego Funduszu Drogowego wpłynęło 7,92 mld złotych - powiedział Krzysztof Gorzkowski z firmy Kapsch Telematic Services, która jest operatorem viaToll. Najbardziej "dochodową" drogą jest autostrada A4, która od grudnia 2016 do maja 2017 przyniosła ponad 221 mln zł. W tym samym czasie droga ekspresowa S8 do budżetu KFD "wniosła" 125,87 mln zł, a autostrada A2 - blisko 93 mln zł.

Gorzkowski przyznał, że najwięcej opłat poprzez viaTOLL wnoszą polscy kierowcy. Stanowią one 85 proc. wszystkich przychodów. Z kolei opłaty od kierowcy z wszystkich krajów byłego Związku Radzieckiego to zaledwie 9 proc.

bEKeLtjb

ViaToll to system elektronicznego poboru opłat, obowiązujący na wybranych odcinkach polskich dróg. Od 1 lipca 2011 r. każdy kierowca, poruszający się po wskazanej sieci dróg płatnych pojazdem samochodowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusem niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, jest zobowiązany do korzystania z tego systemu.

Opłaty za użytkowanie dróg, wnoszone poprzez viaTOLL, nie ulegają zmianom.

bEKeLtjC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
leonzawodowie...
4 lata temu
Winieta całoroczna i po sprawie a nie characz co 15 km
kierowca
4 lata temu
Oj nie tak na A4 w kierunku zachodnim i odwrotnie jest sporo pojazdow ze wschodu.
Olo
4 lata temu
Zapłacą przewoźnicy, a w efekcie my wszyscy!
bEKeLtjD
Robi
4 lata temu
Efekt 500+
Daddy Cool
4 lata temu
Budowane za publiczne pieniadze sciagnete w podatkach od obywateli, a nadal trzeba placic. Najdrozej w Europie. W Austrii 10-dniowa winieta kosztuje tyle co jednorarowy przejazd A2 Swiecko-Warszawa. Tu budowali na plaskim w Austrii w gorach. A na te oplaty jeszcze VAT. Ten kraj to kraina absurdu.