Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Przestańcie przyjmować gotówkę". Visa chce dawać restauracjom po 10 tys. dol.

19
Podziel się

Visa chce przekonać małe restauracje, kawiarnie i food tracki, żeby przestały przyjmować gotówkę i akceptowały od klientów płatności wyłącznie kartami.

"Przestańcie przyjmować gotówkę". Visa chce dawać restauracjom po 10 tys. dol.
(Håkan Dahlström/Flickr/CC BY 2.0)
bDIMkjKJ

Jeden z największych operatorów kart płatniczych rozda małym biznesom 500 tys. dol.

Plan jest taki: wy przestaniecie przyjmować od klientów gotówkę, a my w zamian damy wam 10 tys. dolarów - Visa kusi małe restauracje, kawiarnie i food trucki. To pomysł operatora kart płatniczych na to, żeby przekonać mały biznes do całkowitego odejścia od gotówki - informuje CNN.

Visa chce w ten sposób zachęcić 50 małych amerykańskich firm. W sumie na ten program promocji płatności bezgotówkowych operator zamierza przeznaczyć 500 tys. dol.

bDIMkjKL

Jeśli firma zdecyduje się wziąć udział w tym programie i odmówi klientom przyjmowania płatności w gotówce, 10 tys. dol. jakie otrzyma od Visy będzie mogła zainwestować w technologię ułatwiającą płatności bezgotówkowe. Chodzi np. o platformy, które umożliwiają płatność telefonem, inteligentnym zegarkiem lub jeszcze innym urządzeniem.

Problem polega na tym, że małe firmy często wcale nie są zachwycone, kiedy klient płaci kartą zamiast gotówką. Jak twierdzi Marco Carabjo, ekspert ds. kredytów, opłaty za transakcje kartą kredytową mogą kosztować małe amerykańskie firmy nawet 5 proc. ich dochodów. A dla takich małych podmiotów to może oznaczać być albo nie być.

Zobacz również: Polacy coraz częściej rezygnują z płacenia gotówką

bDIMkjKR

Visa przekonuje, że ma dowód, że całkowita rezygnacja z gotówki może wręcz pomóc małym przedsiębiorstwom. Według organizacji płatniczej tylko w samym Nowym Jorku taki ruch mógłby przynieść firmom dodatkowe 6,8 mld dol. i zaoszczędzić 186 mln godzin pracy rocznie.

Jak to wyliczyli? Nie wiadomo, bo badanie nie zostało jeszcze opublikowane - podkreśla CNN.

bDIMkjLm
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(19)
lol
4 lata temu
w razie niepokojów czy paniki elektroniczny pieniądz można zablokować natychmiast, tak było na Cyprze.
JK
4 lata temu
Nie wolno odmawiać zapłaty prawnymi środkami płatniczymi. Za to można dostać karę jak za niewpuszczenie np. czarnoskórego do knajpy.
Thanks
4 lata temu
A ludzie gdzie w tym wszystkm? Bojkotujmy takie miejsca.
bDIMkjLn
jan
4 lata temu
Gotówka to WOLNOŚĆ
killer
4 lata temu
Świat BEZ GOTÓWKI? "Dziękuję". A kiedy (bo nie CZY) "jacyś hakerzy" zablokują sieci banków i Internet...? Zdechniecie z głodu i pragnienia? Nie mogąc NIC kupić...
...
Następna strona