Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Volkswagen poszedł ugodę w USA

5
Podziel się:

Volkswagen zgodził się wypłacić swym 650 dilerom w USA ponad 1,2 mld dolarów za straty spowodowane skandalem wokół fałszowania przez koncern pomiarów toksyczności spalin w jego samochodach - podał Reuters powołując się na dwa poinformowane źródła.

Volkswagen poszedł ugodę w USA
(Jacek Bereźnicki)

Volkswagen i reprezentujący dilerów adwokat ogłosili zawarcie tej ugody w trakcie czwartkowej rozprawy sądowej w San Francisco, ale odmówili ujawnienia wynegocjowanej kwoty odszkodowań.

Według informatorów Reutera dilerzy otrzymają około 1,2 mld dolarów jako rekompensaty za zmniejszenie się wartości ich przedsiębiorstw, a także dodatkowe sumy za samochody których nie można było sprzedać. Koncern będzie też kontynuował świadczenie dilerom pewnych zachęt finansowych.

Ugodę musi jeszcze zatwierdzić sąd. Zobowiązuje ona ponadto Volkswagena do wykupienia od jego dilerów nienadających się do przekonstruowania używanych samochodów z silnikami Diesla na takich samych warunkach, na jakich pojazdy te muszą być wykupywane od użytkowników i dilerów niezależnych.

W następstwie dochodzenia podległej rządowi USA Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu ubiegłego roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla.

Oprogramowanie to, znane pod angielską nazwą "defeat device" (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

Volkswagen znalazł się w ten sposób w centrum największego skandalu, jaki dotknął w ostatnich latach globalną branżę motoryzacyjną. Musi się obecnie liczyć z wieloletnimi procesami sądowymi oraz miliardowymi karami za łamanie przepisów o normach technicznych i ochronie środowiska.

W ramach ugody z wymiarem sprawiedliwości USA koncern zobowiązał się już do wykupienia bądź przekonstruowania setek tysięcy samochodów z silnikami Diesla, wpłacenia 2,7 mld dolarów na fundusz wspierania projektów ochrony środowiska oraz zainwestowania 2 mld dolarów w infrastrukturę służącą redukowaniu emisji.

Dilerom Volkswagena w USA nie było wolno przez blisko rok sprzedawać nowych samochodów z silnikami Diesla.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
jarek
7 lat temu
Pewnie podniosą ceny aut, które i tak już są drogie. No cóż - trzeba będzie poszukać innej marki, chociaż tak dobrych aut to się nie znajdzie. Jak kupujesz nowe to bez problemu zrobisz 500 tys i dobrze sprzedasz. Jak ktoś kupi używany to wiadomo, że bedzie narzekał bo kto sprzedaje dobre auto.
jan
7 lat temu
Grupa VW to największy obecnie obciach na Świecie. Wstyd tym jeździć. Kłamstwo za kłamstwem. Kto chce być porównywany do buractwa made in germany niech dalej jeździ VW.
York
7 lat temu
Mój tandetny Vw psów się nieustannie, nie polecam tek marki. Na moje szczęści po 4 miesiącach udało się go sprzedać .
Twoje imie
7 lat temu
WV latami nie dostawal kasy ,za auta na rynku USA, brali na zeszyt. Wiec zlikwidowac chcial fabryke i przniesc wszystko do rosji. Juz zdarzyl z fabryka silnikow, i 70 tys usrancen poszlo na bezrobocie.A to oznaczalo ,ze USA musi cos zrobic.Wiec wymyslili taka kiche.Nikt mi nie powie ze amerykanskie auta sa czystrze od VW. silniki V8 nawet hemi, nie sa w stanie spozywajac min 13 l miec mniej spalin jak VW spalajacy 8 l.Fizycznie to niewykonalne.Ale jak ktis chce zaczac kopac sie z koniem, to mu wymysla takie kary, ze moze przestac istniec.A lemingi lykna kazdy kit z TV.
Krieg ist Kri...
7 lat temu
Jak Państwo wiecie nikt tak nie dba o czystość wszystkiego jak USA. Nawet zubożony uran dlatego wyrzucili do Iraku. Teraz żałują, bo ruski wymyślił transmutację.