Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
volvo
09.02.2017 14:53

Volvo podało wyniki za 2016 r. Zysk lepszy niż rok wcześniej

W 2016 roku zysk operacyjny netto wzrósł o 66 proc. w porównaniu do 2015 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP/EAST NEWS)

Ogłoszone ostatnio wyniki finansowe pokazują, że koncern Volvo stabilnie się rozwija, a wprowadzenie nowych modeli przynosi wymierne korzyści - powiedział w czwartek prezes polskiego oddziału firmy Arkadiusz Nowiński.

Nowiński podkreślił, że w 2016 roku zysk operacyjny netto wzrósł o 66 proc. w porównaniu do 2015 roku. Oficjalne wyniki finansowe koncern ogłosił dzień wcześniej w Szwecji.

- Skok z poziomu 6,6 do 11 mld koron (1,2 mld dolarów) oznacza, że firma dobrze i stabilnie się rozwija. Wzrosła także marża operacyjna z 4 do 6,1 proc. To zasługa wprowadzenia nowych, największych modeli, na których zarabia się lepiej. Jednocześnie Volvo wypuściło dwie serie obligacji i sprzedało część akcji szwedzkim inwestorom instytucjonalnym - tłumaczył prezes Volvo Polska.

W 2010 roku firma została kupiona od Forda przez chiński koncern Zhejiang Geely Holding Group. Od tego czasu poczyniono pokaźne inwestycje finansowe w rozwój nowych modeli i technologii. W ten sposób producent chciał zwiększyć swój udział w klasie premium, który jest zdominowany przez Mercedesa i BMW. Włodarze Volvo szacują, że w br. firma czwarty rok z rzędu osiągnie rekordowe poziomy sprzedaży.

- Tak duże zyski firma wypracowała mimo inwestycji prowadzonych z ogromnym rozmachem. W tym roku wchodzą na rynek trzy nowe modele, a firma buduje dwie kolejne fabryki. Wszystkie plany mają jednak swoje źródło w solidnym zapleczu finansowym - dodał Nowiński.

Firma zakłada, że do 2020 roku będzie rocznie sprzedawać 800 tys. samochodów. W tym roku wprowadza modele: V90 CC, XC60 i XC40.

Volvo zamierza też zrezygnować z tradycyjnych kluczyków. Zamiast nich auto będzie uruchamiane poprzez aplikację mobilną w telefonie.

- Ta rewolucja wydarzy się już w ciągu najbliższych miesięcy - zapowiada Stanisław Dojs, rzecznik prasowy Volvo Polska. Po co? Żeby z samochodu mogło korzystać jednocześnie kilka osób, które wcale nie muszą się spotkać, żeby przekazać sobie kluczyki. Właściciel auta po prostu udostępni wirtualny klucz zdefiniowanej osobie, która będzie mogła z niego korzystać przez 24 godziny (więcej o tym tutaj).

Tagi: volvo, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-02-2017

WolwoVolvo - chińska jakość, szwedzka cena ;-)

09-02-2017

made in chinaOd 2010 roku Volvo zostało przejęte przez chiński koncern Geely, jeden z najszybciej rozwijających się producentów samochodów w Państwie Środka.

09-02-2017

koziołno i cóż, że nie ze Szwecji! Jeździ? Jeździ!

Rozwiń komentarze (8)