Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Norwegii obowiązkowa służba wojskowa także dla kobiet

6
Podziel się:

Nowe zasady w Norwegii będą mieć zastosowanie wobec kobiet urodzonych od 1997 roku. Pierwsze poborowe stawią się do odbycia służby wojskowej latem 2016 roku.

W Norwegii obowiązkowa służba wojskowa także dla kobiet
(gee/CC/Flickr)

Do odbycia obowiązkowej służby wojskowej będą w Norwegii mogły być powoływane także kobiety. Norweski parlament znowelizował stosowną ustawę, a resort obrony liczy na znaczny wzrost liczby kobiet w wojsku.

W wieku poborowym (19 lat - 44 lata) jest ok. 60 tys. Norwegów i Norweżek, ale obowiązkową służbę wojskową pełni tylko ok. 8 tys. osób - 7 tys. mężczyzn i 1 tys. kobiet - samych ochotniczek. Według resortu obrony nie ma planów zwiększenia łącznej liczby odbywających służbę wojskową.

Nowe zasady będą mieć zastosowanie wobec kobiet urodzonych od 1997 roku. Pierwsze poborowe stawią się do odbycia służby wojskowej latem 2016 roku.

Minister obrony Norwegii Ine Eriksen podkreśliła, że służbę wojskową będą pełnić _ osoby najbardziej odpowiednie, najbardziej umotywowane, bez względu na płeć _. Norweskie siły zbrojne akcentują, że do pełnienia służby wyszukują _ najlepszych i najbystrzejszych _.

Wnosząc do parlamentu projekt nowelizacji ustawy o obowiązku wojskowym rząd podkreślał, że _ fundamentalną wartością norweskiego społeczeństwa jest to, iż prawa i obowiązki nie zależą od płci _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
politycy kłam...
2 lata temu
kobiety w norwegi jedyne co muszą to nie wychodząc z domu wypenic formulaż przez internet ze nigdzie nie chcą trafić A TO NIE JEST OBOWIĄZKOWA SŁUZBA WOJSKOWA DLA KOBIET
głupich robia
2 lata temu
Norwegia TYLKO SYMBOLICZNIE wprowadziła "obowiązek wojskowy" - rejestracje na wypadek przymusowego poboru DLA TEGO ZE podobnie jak inne kraje WPROWADZILI DOBROWOLNA SŁUŻBĘ a nie obowiązkowa..I ŻADNA NORWESKA NIE PÓJDZIE W BREW WOLI DO "SYFU" czy "WOJSKOWEGO OBOZU KONCENTRACYJNEGO" a pewne media przekłamują całą sprawę bo media to też polityka i propaganda..
prawda o tym
2 lata temu
Norwegia TYLKO SYMBOLICZNIE wprowadziła "obowiązek wojskowy" - rejestracje na wypadek przymusowego poboru DLA TEGO ZE podobnie jak inne kraje WPROWADZILI DOBROWOLNA SŁUŻBĘ a nie obowiązkowa..I ŻADNA NORWESZKA NIE PUJDZIE W BREW WOLI DO "SYFU" czy "WOJSKOWEGO OBOZU KONCENTRACYJNEGO" a pewne media przekłamują całą sprawe bo media to też polityka i propaganda..
UKRYTA PRAWDA...
3 lata temu
NOREWGIA TYLKO SYMBOLICZNIE WPROWADZIAŁA POBÓR DO REJESTRACJI WOJSKOWEJ A SŁUŻBE ZROBIŁA DOBROWOLNA A LUDZIĄ WCISKAJA BZDURY ABY KOMUŚ RYJ ZATKAC
WALDEK 84
4 lata temu
DLA CZEGO JAK WOJSKO JEST DOBROWOLNE I ATRAKCYJNE KOBIETY TEZ MOGĄ I JESZCZE IM SIE OBNOIŻA KRYTERIA SPRAWNOSCI... A JAK WOJSKO JEST PRZYMUSOWE I NIE PRZYJEMNE LUDIE UDAJĄ ZE SIE NIC NIE ZMIENIŁO.... JAK SIE WOJSKO NIE CHCE ODCZEPIC POWINNO BYĆ ZMUSZONE JAK PIES DO WYCIAGANIA KONSENKWENCJI WZGLEDEM WSZYSTKICH KTÓRZY MOGĄ...