Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Słubicach odsłonięto pierwszy na świecie pomnik Wikipedii

0
Podziel się:

Czterech ludzi wznoszących kulę z puzzli - symbol Wikipedii -
tak wygląda pierwszy na świecie pomnik ustawiony dla wszystkich współtwórców tej internetowej
encyklopedii. Stanął na placu Frankfurckim w Słubicach (Lubuskie). W środę nastąpiło jego
odsłonięcie.

W Słubicach odsłonięto pierwszy na świecie pomnik Wikipedii
(Armineaghayan / Wikipedia (CC BY-SA 4.0))
bFfuwHMB

Czterech ludzi wznoszących kulę z puzzli - symbol Wikipedii - tak wygląda pierwszy na świecie pomnik ustawiony dla wszystkich współtwórców tej internetowej encyklopedii. Stanął na placu Frankfurckim w Słubicach (Lubuskie). Dziś nastąpiło jego odsłonięcie.

Na zdjęciu Mihran Hakobyana, twórca pomnika.

Pomnik odsłonił burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz. W uroczystości wzięło udział ok. stu osób, wśród nich m.in. przedstawiciele niemieckiej, polskiej i akermańskiej społeczności wikipedystów.

bFfuwHMD

Zastępca burmistrza Słubic Piotr Łuczyński powiedział, że pomysł uhonorowania całej społeczności bezinteresownie pracującej na rzecz innych, władze Słubic uznały za nowatorski i wart realizacji. Dodał, że to pierwszy na świecie pomnik poświęcony Wikipedii.

Sama rzeźba ma ok. 1,7 m wysokości. Została wykonana z laminatu o wyglądzie mosiądzu w oparciu o projekt ormiańskiego rzeźbiarza Mihrana Hakobyana, który studiował w Collegium Polonicum w Słubicach. Wysokość pomnika z postumentem to ok. 2,5 m.

Fundatorem pomnika jest samorząd Słubic, który wydał na ten cel 50 tys. zł, natomiast pomysłodawcą dyrektor administracyjny Collegium Polonicum w Słubicach dr Krzysztof Wojciechowski.

Inicjatorzy przedsięwzięcia wyjaśnili, że ulokowanie pomnika w Słubicach ma wskazywać na międzynarodowy charakter Wikipedii tworzonej przez wolontariuszy z całego świata. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zarówno polskojęzyczna jak i niemieckojęzyczna Wikipedia należały od początku do najbardziej dynamicznie rozwijających się wersji językowych.

bFfuwHMJ

Wikipedia została założona 15 stycznia 2001 roku przez Jimmy'ego Walesa. Jest otwartą, darmową encyklopedią, tworzoną w całości przez wolontariuszy, a jej misją jest zapewnienie każdemu człowiekowi na ziemi darmowego dostępu do całości ludzkiej wiedzy. Cała jej zawartość jest dostępna pod wolną licencją, zezwalającą na kopiowanie, rozpowszechnianie i modyfikację treści. Obecnie istnieje ponad 200 wersji językowych Wikipedii, w sumie liczą one ponad 20 milionów haseł.

Polskojęzyczna Wikipedia została założona 26 września przez lekarza internistę Krzysztofa Jasiutowicza i fizyka Pawła Jochyma. Obecnie liczy ona ponad milion haseł. Codziennie pojawia się w niej ponad 200 nowych artykułów. Miesięcznie edytuje ją ok. 5000 osób, z czego ok. 300 wykonuje ponad 100 edycji miesięcznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Pierwszy pomnik Wikipedii - w Polsce! Zostanie on odsłonięty już dzisiaj.
Pierwszy na świecie pomnik Wikipedii w... Polacy tworzą 12 największą krajową podstronę Wikipedii na świecie.
bFfuwHNe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)