Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Wakacje pod gruszą, czyli wypoczynek z dofinansowaniem. Trzeba spełnić kilka warunków

24
Podziel się

Niektórzy pracownicy mogą liczyć na to, że dostaną od firmy dofinansowanie na wakacyjny wypoczynek, czyli tzw. wakacje pod gruszą. Niestety, trzeba spełnić kilka warunków. Dzieci pracowników także mogą dostać pieniądze na kolonie. W ramach akcji #WPnaLato wyjaśniamy, jak się o nie ubiegać.

To, czy pracownicy otrzymają pieniądze na urlop, zależy od wielkości firmy
To, czy pracownicy otrzymają pieniądze na urlop, zależy od wielkości firmy (LUKASZ SOLSKI)
bCZBsVTV

Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę powinny zorientować się, czy w ich firmie działa Zakładowy Fundusz Świadczeń Pracowniczych – bo to z niego wypłacane są pieniądze na odpoczynek.

Obowiązkowo w dużych firmach i budżetówce

Obowiązek jego utworzenia mają pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników na pełen etat (liczy się stan zatrudnienia na dzień 1 stycznia danego roku).

bCZBsVTX

Niezależnie od liczby pracowników Fundusz muszą powołać pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

A co z firmami, które zatrudniają mniej niż 20 pracowników? Mogą, rzecz jasna, dobrowolnie utworzyć Fundusz, ale mogą też wypłacać pracownikom tzw. świadczenie urlopowe.

Zobacz też: Hity polskich straganów. To turyści kupują na wakacjach

Wakacje pod gruszą – pieniądze dla najbardziej potrzebujących pracowników

Dofinansowania mają charakter uznaniowy, co oznacza, że pracownikom nie przysługują żadne konkretne kwoty. Nie można też przyznawać dopłat wszystkim pracownikom w tej samej wysokości, gdyż dofinansowanie ma charakter wsparcia socjalnego, więc powinno być uzależnione od sytuacji materialnej pracownika.

bCZBsVUd

Kryterium dofinansowania jest więc wysokość dochodów pracownika i jego rodziny oraz ich sytuacja życiowa. Osoby najlepiej zarabiające mogą więc zostać pominięte przy przyznawaniu świadczeń i nie jest to żadna forma dyskryminacji.

Wysokość zarobków i istnienie w firmie Funduszu to nie jedyne warunki, od których uzależnione jest przyznanie dofinansowania. Może na nie liczyć wyłącznie pracownik, który składa wniosek o urlop na co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych (czyli 10 roboczych).

Przepisy nie wymagają, by pracownik wyjechał przy tej okazji poza miejsce zamieszkania. Równie dobrze może spędzić czas urlopu w domu. I wreszcie, choć urlop automatycznie kojarzy się z sezonem letnim, nie ma przeszkód, by z dofinansowania skorzystać zimą czy jesienią.

bCZBsVUe

Wszystkie obowiązujące w danej firmie zasady określone są w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Dofinansowanie do urlopu nie jest przyznawane automatycznie. Trzeba złożyć wniosek w terminie określonym w regulaminie funduszu.

Świadczenie urlopowe

Pracodawcy, którzy nie utworzyli funduszu świadczeń socjalnych, mogą wypłacać świadczenia urlopowe.

Jako że nie są wypłacane z funduszu socjalnego, to należą się wszystkim pracownikom, którzy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Wypłata nie jest uzależniona od sytuacji materialnej, rodzinnej, nie ma też znaczenia staż pracy.

bCZBsVUf

Świadczenie może otrzymać pracownik pod warunkiem, że korzysta z nieprzerwanego 14- dniowego urlopu wypoczynkowego.

Świadczenie urlopowe – ile można dostać

Przepisy nie określają dolnej granicy świadczenia. Przewidują natomiast, że maksymalnie może on wynosić równowartość odpisu na fundusz socjalny obowiązujący w danym roku kalendarzowym.

Z kolei wysokość odpisu zależy od wysokości przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w drugim półroczu roku poprzedniego.

Maksymalna wysokość świadczenia urlopowego wypłacanego w 2018 r., na które może liczyć pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze, w normalnych warunkach wynosi 1 185,66 zł, a pracujący w szczególnie ciężkich warunkach – 1 580,89 zł.

bCZBsVUg

Dofinansowanie obozu dla dzieci pracownika

Pracodawca może też dofinansować wakacje dziecka pracownika.

Pieniądze przeznaczone z funduszu świadczeń socjalnych na wypoczynek dzieci i młodzieży korzystają ze zwolnienia podatkowego. O dofinansowanie mogą ubiegać się rodzice dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia. Drugim warunkiem jest to, by wyjazd był zorganizowany przez firmę, której przedmiotem działalności jest organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży.

Pracodawca może dofinansować wypoczynek dziecka nawet w sytuacji, gdy nie działa u niego fundusz świadczeń socjalnych. W takim przypadku kwota wolna od podatku wynosi 760 zł.

Jak udokumentować koszty wypoczynku dziecka

Przepisy nie regulują, w jaki sposób pracownik powinien udokumentować poniesienie wydatków związanych z wypoczynkiem dziecka. Dowodem poniesienia wydatków może być więc każdy dokument, z którego wynika, kto był organizatorem, dane dziecka, dane osoby dokonującej zapłaty, kwota i data dokonania zapłaty. Dowodami takimi mogą być więc faktura, rachunek czy przelew bankowy.

Zasady dokumentowania dopłat mogą być określone w regulaminie funduszu lub innych przepisach obowiązujących w firmie.

Wirtualna Polska rusza z akcją #WPnaLato. Przez całe wakacje będziemy pokazywać ciekawe miejsca, które warto odwiedzić i informować o wszystkim, co dzieje się w wakacyjnej Polsce. Jeżeli chcesz zwrócić naszą uwagę na ciekawy temat, skorzystaj z formularza znajdującego się na stronie DziejesieWP.

bCZBsVUy
KOMENTARZE
(24)
Jezyk
2 lata temu
Pracuje w obecnej firmie 15lat.zatrudniamy min 80 osób i jeszcze nigdy nie dastalismy nawt złotówki na wakcje czt święta
Jaro
2 lata temu
U nas też jest ponad 100 osób, jest fundusz a pieniądze ktoś zgarnia, wczasy pod grusza tylko w budżetowej, u prywaciaza nic
....
2 lata temu
Ja emeryt otrzymałam 300 zł na kompot z gruszek starczy bo na wczasy pod grusza już nie. Dno
bCZBsVUz
samozatrudnio...
2 lata temu
Mam jednoosobową działalność. Nikt mi nic nie daje, a wręcz przeciwnie - nieroby żerują na takich jak ja.
dada
2 lata temu
polacy biedacy zyja z 500+ czyli z czyjisc ciezko zarabianych pieniedzy. ZAL
Najnowsze komentarze (24)
Maciek
2 lata temu
Cwany oszust, czyli mój poprzedni pracodawca ok. 30% wynagrodzenia wypłacał jako "nagrodę uznaniową". Mimo, że była to nagroda to co miesiąc wpływała na konto taka sama kwota. A jak złodziej zorganizował sprawę dofinansowania urlopu? Nagrodę urlopową wypłacał. A jakże. Tylko dokładnie w tym samym miesiącu zmniejszał "nagrodę uznaniową" tak, żeby na konto wpłynęło dokładnie tyle, ile w innych miesiącach.
gość
2 lata temu
to wszystko to teoria , bo w praktyce to albo się ukrywa takie opcje przed szeregowymi pracownikami , nie informując ich o takim dofinansowaniu , a korzystają z tego funduszu tylko wybrani pracownicy, udając że wszystko gra
gość
2 lata temu
to wszystko to teoria , bo w praktyce to albo się ukrywa takie opcje przed szeregowymi pracownikami , nie informując ich o takim dofinansowaniu , a korzystają z tego funduszu tylko wybrani pracownicy, udając że wszystko gra
Hytr
2 lata temu
Czy jeśli firma prywatna sp zoo zatrudnia ponad 200 i nie daje takiego świadczenia to łamie prawo?
kadrowa
2 lata temu
Obowiązek mają firmy zatrudniające 50 osób , a nie 20.
Polo1000
2 lata temu
Poproś prywatnego przedsiębiorcę o dofinansowanie. To balansowanie na cienkiej nitce na duuuużej wysokości.
jeżeli
2 lata temu
dyrektor ogranicza lub uniemożliwia dostęp emerytów do funduszu socjalnego np. świątecznego lub wczasów pod gruszą należy koniecznie zgłosić to Państwowej Inspekcji Pracy, gdyż ustawa mówi wyraznie ,,równe traktowanie pracowników i emerytów .....,, regulamin wewnątrzzakładowy nie może być sprzeczny z ustawami ! tylko i wyłącznie kryterium socjalne! obowiązek zawiadamiania emerytów o wszystkim : terminach składania wniosków, wysyłanie do emerytów formularzy itd. to żadna łaska, to obowiązek dyrektora
Gość
2 lata temu
A w Lidlu nie ma nie dają bo nie ma związku zawodowego
bCZBsVUr
dada
2 lata temu
polacy biedacy zyja z 500+ czyli z czyjisc ciezko zarabianych pieniedzy. ZAL
Jaro
2 lata temu
U nas też jest ponad 100 osób, jest fundusz a pieniądze ktoś zgarnia, wczasy pod grusza tylko w budżetowej, u prywaciaza nic
Jezyk
2 lata temu
Pracuje w obecnej firmie 15lat.zatrudniamy min 80 osób i jeszcze nigdy nie dastalismy nawt złotówki na wakcje czt święta
Singielka 28
2 lata temu
U mnie w zakładzie, co roku dostajemy na wakacje ok 2500 zł. dokładam do tego z tysiaka i mam wypasiony urlop za granicą. Sama.
Pracownik bez...
2 lata temu
A u mnie w pracy z dofinansowania korzysta tylko szef.Jak pracownik idzie na urlop to szef mu zabiera premię.
dsd
2 lata temu
U mnie nie ma funduszu socjalnego. Pracodawca kazał podpisać i tyle. Nie ma żadnych świadczeń, dodatków, korzyści. On sobie korzysta a nie pracownicy.