Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Walka z dżihadyzmem. Austria stawia na prewencję

0
Podziel się:

- Na ekstremizm nie ma u nas miejsca - podkreśliła minister ds. rodziny Sophie Karmasin.

Walka z dżihadyzmem. Austria stawia na prewencję
(James Cridland/CC BY 2.0/flickr)
bEKGZXTV

Władze kraju uruchomiły poradnię i specjalną gorącą linię. - _ Na ekstremizm nie ma u nas miejsca _ - podkreśliła minister ds. rodziny Sophie Karmasin. Do poradni mogą się zgłaszać ci, którzy zauważą jakieś niepokojące objawy u kogoś ze swego otoczenia.

Oprócz gorącej linii poradnia dysponuje też mobilną ekipą, której członkowie przeszli przeszkolenia w zakresie interwencji w sytuacjach kryzysowych.

Poradnia będzie działać przy ministerstwie ds. rodziny i młodzieży. Organizatorzy wskazują, że takie usytuowanie tej placówki sprawi, iż ludzie będą mieć mniejsze opory przed kontaktem niż w przypadku policji. Poradnictwo będzie anonimowe i bezpłatne; rozmowy telefoniczne i maile będą dokumentowane, ale bez konkretnych informacji osobowych.

bEKGZXTX

Gdyby jednak w trakcie rozmowy telefonicznej miało się okazać, że istnieje zagrożenie, dane osobowe zostaną - w porozumieniu z osobą telefonującą - przekazane Federalnemu Urzędowi Ochrony Konstytucji i Zwalczania Terroryzmu (BVT) czyli kontrwywiadowi - wyjaśniła Karmasin.

Poradnictwo będzie początkowo prowadzone w pięciu językach - niemieckim, tureckim, angielskim, arabskim i perskim. Szefowa austriackiego MSW Johanna Mikl-Leitner poinformowała, że w połowie grudnia w BVT powstanie komórka, do której kierowane będą wszystkie informacje o radykalnych treściach w internecie. Zadaniem tej komórki będzie kierowanie wniosków o usuwanie takich treści z portalu YouTube, wyników wyszukiwania itp.

W piątek policja zatrzymała w Austrii 14 osób w ramach operacji przeciwko dżihadystom, podejrzanym o radykalizowanie młodych ludzi i nakłanianie ich do wstępowania w szeregi ugrupowań islamistycznych w Syrii. Austriackie media informowały, że ok. 900 policjantów przeszukiwało meczety i muzułmańskie sale modlitewne w Wiedniu, Grazu i Linzu. Skonfiskowano _ terrorystyczne materiały propagandowe _, gotówkę, zabezpieczono elektroniczne nośniki danych.

W Austrii prowadzone są śledztwa przeciwko ponad 150 osobom, które - jak się podejrzewa - przystąpiły do radykalnych ugrupowań na Bliskim Wschodzie.

bEKGZXUd
Czytaj więcej w Money.pl
Dżihadyści zabili kilkunastu wojskowych Kilkunastu irackich wojskowych zginęło w ataku na przejście graniczne z Syrią w zachodniej części Iraku.
Szukają chemików. Tworzą bombę atomową? Chce ich zatrudnić przy produkcji broni chemicznej.
Wojna z Państwem Islamskim. Brytyjczycy wyślą doradców Oficerzy wojskowi, wraz z żołnierzami USA mają szkolić irackie wojsko i doradzać mu w walce z bojownikami.
bEKGZXUy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)