Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Walka ze smogiem. Prezes Tauron Sprzedaż: najpierw trzeba podnieść efektywność energetyczną mieszkań

14
Podziel się:

Rafał Soja stwierdził, że w wielu miejscowościach jako paliwo masowo wykorzystuje się odpady plastikowe lub odzież sprzedawaną na wagę.

Walka ze smogiem. Prezes Tauron Sprzedaż: najpierw trzeba podnieść efektywność energetyczną mieszkań
(Jacek Bereźnicki)

- Prawie 50 proc. gospodarstw domowych ma źle lub prawie niezaizolowane mieszkania - stwierdził prezes Tauron Sprzedaż Rafał Soja podczas III Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie. - Pierwszy krok walki z niską emisją to podniesienie efektywności energetycznej mieszkań - podkreślił.

- Jesteśmy w stanie ogrzewać domy energią elektryczną, gazem lub ekogroszkiem w taki sposób, by rachunek skumulowany nie był wyższy niż obecnie przy jednym założeniu: budynek musi mieć odpowiednie parametry efektywnościowe - mówił Soja podczas panelu "Rozwój oferty firmy energetycznej wobec wyzwań samorządu".

Rafał Soja stwierdził, że w wielu miejscowościach jako paliwo masowo wykorzystuje się odpady plastikowe lub odzież sprzedawaną na wagę. Przytoczył też jeden z pomysłów na ogrzewanie, jakie krążą w internecie: butelka PET wypełniona trocinami i zalana zużytym olejem silnikowym.

- Koncern energetyczny, jakim jest Tauron, w swoim DNA ma odpowiedzialność za to, by prowadzić działania zmierzające do tego, by klienci wybierali właściwe rozwiązania odnośnie do nośników energii i systemów ogrzewania - zadeklarował. - Po naszej stronie jest też odpowiedzialność, by ci klienci nie byli narażeni na radykalny wzrost cen - zaznaczył.

Prezes Tauron Sprzedaż przekonywał, że w staraniach o poprawę jakości powietrza konieczna jest współpraca pomiędzy mieszkańcami, samorządem a koncernem energetycznym. - Wtedy jesteśmy w stanie zrobić o wiele więcej niż osobno - podkreślił.

Z kolei wiceprezes Tauronu Sprzedaż Grzegorz Lot zwrócił uwagę na fakt, że dla wprowadzenia programu "Oddychaj powietrzem" kluczowe są wspólna inicjatywa antysmogowa, edukacja, zaangażowanie mieszkańców, budowanie postawy proaktywnej mieszkańców gminy, pozyskanie wiedzy na temat postaw mieszkańców gminy ich potrzeb i motywacji. - Współpraca w samorządami jest tutaj kluczowa - stwierdził.

III Europejski Kongres Samorządów odbył się w Krakowie w dniach 27-28 marca pod hasłem "Samorządy w obliczu wyzwań XXI wieku". Wzięło w nim udział blisko 1800 osób - liderów regionalnych, przedstawicieli administracji państwowej, świata nauki i biznesu, kultury, NGO oraz mediów z ponad 40 krajów.

Była to jedna z największych konferencji międzynarodowych w Europie, poświęcona zagadnieniom polityki regionalnej, współpracy samorządów z władzą centralną i przedstawicielami nauki oraz biznesem. Dwudniowy program Kongresu obejmował ponad 80 wydarzeń i został realizowany w ścieżkach: Finanse, Środowisko, Gospodarka, Społeczeństwo, Innowacje, Biznes i Samorząd oraz Turystyka i Samorząd.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
ach życie
6 lat temu
Założenia fajne, najpierw termomodernizacja budynku, potem wymiana pieca. Wszystko ma ręce i nogi. Tyle że w naszych polskich realiach jeżeli rodziny nie stać na wymianę pieca, to tym bardziej nie będą mieli pieniędzy na ocieplenie domu. „Jesteśmy w stanie ogrzewać domy energią elektryczną, gazem…” – ciekawe kto? Przy dzisiejszych cenach jednego i drugiego? Te dwa paliwa to fakt - są ekologiczne, ale niekoniecznie tanie. Więc właściwie dla kogo są proponowane takie rozwiązania? Na pewno nie dla przeciętnego polaka, który zarabia minimalną krajową, albo to i nie. Dlatego nie dziwię się ludziom, którzy trwają przy węglu, chociaż i on w ostatnim sezonie grzewczym poszedł znacząco w górę i nadwyrężył kieszeń nie jednej polskiej rodziny. Ja sam przeszedłem z węgla na biomasę. Mój kocioł (Kostrzewa) na pellet chodzi już 5 rok. Niech władze pomyślą o obniżeniu stawki VAT na ekologiczne paliwa (bo na pellet u nas niezmiennie 23%), byłaby to na pewno jakaś zachęta do przejścia na ekologiczne piece i ekologiczny opał.
paul
7 lat temu
Panie Prezesie Taurona, wprowadzić nocną taryfę z rabatem 50% na ogrzewanie domów, nierozumie dlaczego nie, skoro na zach Europy i w zimnej Skandynawii można.
zigor
7 lat temu
Jaki prezes taka firma. Chyba naoglądał się Cejrowskiego. Faktycznie plastik jest świetną podpałką ale nie polecaną u nas ze względu na czyszczenie komina i możliwość jego zapalenia, natomiast palenie lumpexem - proszę się nie ośmieszać i sprawdzić ich wartość opałową. Najwyraźniej nigdy nie opalał pan domu zwykłym piecem a konsultacje społeczne skończyły się na sekretarce która przyduszona ogniem pytań przekazała co słyszała, od sąsiadek które miewają rodziny, gdzieś na wsi, gdzie ksiądz mówi co trzeba mówić i na kogo głosować.
zigor
7 lat temu
Wszystko super panie prezesie, przynajmniej na papierze ale: skąd mają brać na to właściciele nieruchomości, skoro pańska firma traktuje ziemie prywatnych właścicieli, na których są słupy i linie pana firmy jak swoje, nie płacąc ani grosza, natomiast, w zmowie z rządem macie monopol na ceny prądu i podatki w nich zawarte, za który płacimy jak w najdroższych państwach kapitalistycznych. Pytam się jako : inwestor i właściciel akcji firmy, odbiorca końcowy i właściciel gruntów (kupionych ok. 17 lat temu, za oszczędności całej rodziny, niczego nie dostałem za darmo) z których bez umownie, za darmo, korzystacie. Bawimy się w socjalizm czy kapitalizm? Zdecydujmy się może na coś? Wygląda mi to na grabienie wszystkich prócz tych co są u koryta.
kl
7 lat temu
zarobki podniesc do wysokosci unijnych i bedzie nas stac na to samo co na zachodzie