Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawa bije w tym na głowę większość zachodnich metropolii

0
Podziel się:

W Warszawie króluje komunikacja miejska, w Szczecinie bez samochodu ani rusz, w Toruniu mamy najwyższy odsetek podróżujących pieszo, a w Poznaniu rowerem.

Warszawa bije w tym na głowę większość zachodnich metropolii
(Hiuppo/wikimedia)

W Warszawie króluje komunikacja miejska, w Szczecinie bez samochodu ani rusz, w Toruniu mamy najwyższy odsetek podróżujących pieszo, a w Poznaniu rowerem - "Dziennik Gazeta Prawna" kreśli transportowy portret miast.

Stolica jest miastem o najwyższym udziale transportu publicznego w Polsce – aż 54 proc. podróży przypada na autobusy, tramwaje i metro. Warszawa bije w tym na głowę większość zachodnich metropolii. 24 proc. przejazdów odbywa się przy użyciu aut.

Szczecin to z kolei miasto zmotoryzowanych – aż 43 proc. osób przemieszcza się tam samochodem; 37 proc. wybiera autobus lub tramwaj.

Rowerowym liderem jest Poznań, gdzie 4 proc. decyduje się na taki środek transportu. Komunikacja miejska stanowi 44 proc., a auto – 39 proc.

Mieszkańcy najczęściej poruszają się pieszo w Toruniu. Takie wędrówki są tylko nieznacznie mniej popularne niż przejazdy autem (37 do 42 proc.). A udział komunikacji miejskiej jest bardzo niski – 19 proc.

Zaś w Krakowie i Gdańsku jest równowaga między środkami transportu.

Wspólny mianownik jest jeden: wszystkie miasta chcą zniechęcać kierowców do wjazdu autami do centrów – zauważa "DGP".

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)