Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
wPolityce.pl: warszawski ratusz naraził Skarb Państwa na stratę 100 mln zł

wPolityce.pl: warszawski ratusz naraził Skarb Państwa na stratę 100 mln zł

Portal wPolityce.pl opisuje na swoich łamach spór pomiędzy PL Holdings a miastem stołecznym Warszawa. Fot. Bartosz KRUPA/EAST NEWS
Portal wPolityce.pl opisuje na swoich łamach spór pomiędzy PL Holdings a miastem stołecznym Warszawa.

Wszystko to przez "zwłokę w wypłacie odszkodowań" dla prywatnego inwestora z powodu wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego do działek w dzielnicy Wilanów - podał w piątek portal wPolityce.pl.

Portal wPolityce.pl opisuje na swoich łamach spór pomiędzy PL Holdings a miastem stołecznym Warszawa o wypłacenie przysługującego spółce odszkodowania z tytułu wygaśnięcia prawa użytkowania wieczystego do dwudziestu jeden działek wydzielonych pod drogi publiczne w Warszawie, w dzielnicy Wilanów. Wierzytelności odszkodowawcze te powstały z mocy prawa tj. przepisów art. 98 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - czytamy.

Jak podaje portal, spółka PL Holdings jest aktualnie stroną 21 postępowań o wypłatę odszkodowania za wydzielenie działek pod drogi publiczne w dzielnicy Wilanów na kwotę 209 mln zł. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wbrew orzeczeniom sądów administracyjnych uchyla się jednak od uregulowania wierzytelności odszkodowawczych wobec inwestora - napisano.

Według portalu od końca grudnia 2014 r. sądy administracyjne dwadzieścia osiem razy stwierdzały rażące naruszenie prawa przez Prezydent m. st. Warszawy, nakładając na nią trzydzieści dwie grzywny na łączną kwotę 107,5 tys. zł oraz zasądzając na rzecz PL Holdings blisko 37 tys. zł tytułem tzw. sum pieniężnych oraz trzynaście razy zobowiązywały Hannę Gronkiewicz-Waltz do zakończenia poszczególnych postępowań i wypłaty należnego PL Holdings odszkodowania. Również szesnaście razy sądy administracyjne stwierdziły niewykonanie wcześniejszych wyroków administracyjnych przez Prezydent m. st. Warszawa.

Koszty, na jakie Hanna Gronkiewicz-Waltz naraziła Skarb Państwa za zwłokę w wykonywaniu wyroków, opiewają na kwotę ok. 98 mln zł (16 tys. zł za każdy dzień zwłoki) - podaje portal. Kwoty takiej - czytamy - zażądała spółka PL Holdings z racji naruszenia prawa poprzez niewydawanie decyzji odszkodowawczych w odpowiednim terminie.

Portal informuje, że Wydział Skarbu Państwa i Nieruchomości MUW prowadzi postępowanie w II instancji. 21 lipca 2017 r. zostało wydanych siedem pierwszych decyzji uchylających decyzje Prezydenta m.st. Warszawy. Pozostałe 13 decyzji zostało wydanych 9 sierpnia 2017 r. Inwestor określił wysokość odszkodowania za wygaśnięcie prawa użytkowania wieczystego na kwotę 209 mln zł, a szkodę poniesioną w związku ze zwłoką w wypłacie odszkodowań na kwotę 98 mln zł. Łączna kwota roszczenia wynosi 307 mln zł - napisano.

Zobacz także: Sonda. Spytaliśmy warszawiaków, czy zapłacą za karę Hanny Gronkiewicz Waltz?

 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
dziękuję za uwagę:)
2017-08-12 20:34
Prawidłowy tytuł: Gazeta nalężąca do posła pis kłamie, że zapadły jakieś decyzje sądowe co do sporu.
łapy urobione po łokcie ma
2017-08-12 15:55
Cóż taka zwyczajna proza życia złodziejskiego. A to tam jakaś łapówa, a to tam jakaś przygarnięta, pożydowska, kamienica, to co tam takiego dziwnego, że jak jest wolne 100 mln zł. to trzeba je zagospodarować.
jaja
2017-08-11 21:03
Jeszcze na nic nie naraziła.Postępowanie jest w toku i zobaczymy czy takie odszkodowanie zostanie przyznane.
Pokaż wszystkie komentarze (107)