Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wartość amerykańskich inwestycji w Polsce przekroczyła 40 mld dol.

4
Podziel się:

Szacujemy, że wartość amerykańskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce przekroczyła 40 mld dolarów - mówi Tony Housh, szef amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham). Jak dodaje, rozważanych jest kilka kolejnych, "poważnych" projektów inwestycyjnych.

Wartość amerykańskich inwestycji w Polsce przekroczyła 40 mld dol.
(Shutterstock/Praphan Jampala)

- Szacujemy, że wartość amerykańskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce przekroczyła 40 mld dolarów. Część z tych inwestycji trafiło tu poprzez europejskie spółki-córki amerykańskich firm, więc nie zawsze jest łatwo podać precyzyjną kwotę. Jest kilka poważnych projektów inwestycyjnych, które są obecnie rozważane - powiedział Housh. Zastrzegł jednak, że nie może o nich mówić. Wyraził też nadzieję, że zapytanie ofertowe Polski ws. zestawów obrony powietrznej Patriot "także otworzy możliwości dla współpracy przemysłowej i współinwestycji amerykańskich firm w modernizację sytemu obronnego (w Polsce)".

Jak dodał, amerykańskie firmy mają swój istotny udział w sektorze motoryzacyjnym w Polsce, a co ważniejsze w badaniach i rozwoju, zarówno w sektorze farmaceutycznym, jak i komputerowym oraz ICT. - Tam są znaczące inwestycje. W amerykańskich firmach zrzeszonych w AmCham pracuje ponad 40 tys. specjalistów, w sektorze badań i rozwoju oraz technologii informacyjnych, programowania - podkreślił Housh.

Jego zdaniem otoczenie prawne dla inwestorów zagranicznych w Polsce - biorąc pod uwagę wiele zmian, jakie zostały dokonane podczas ostatnich 12 lat, od momentu wejścia do Unii Europejskiej - jest dobre. - Bardziej efektywnie i szybciej działa system sądowy, coś, na co inwestorzy zwracają uwagę. Sprawy nie ciąganą się 2-3 lata, ale krócej, jeśli to potrzebne. Chcielibyśmy widzieć więcej mediacji w rozwiązywaniu konfliktów, żeby nie wydawać zbędnych środków na poziomie sądowym. To kwestia, która sprawiłaby, że otoczenie biznesowe będzie bardziej przyjazne dla inwestorów - podkreślił.

Według informacji Ministerstwa Rozwoju, obroty handlowe Polski z USA w 2015 r. wyniosły 9,7 mld dolarów, a dla porównania w 2014 r. 10,3 mld dolarów. Eksport z Polski do USA był na poziomie 4,5 mld dolarów, zmniejszył się o 8 proc.. Przywóz z USA do Polski wyniósł 5,2 mld dolarów, zmniejszył się o 5,1 proc.

Po 6 miesiącach 2016 r. wartość obrotów handlowych Polski z USA wyniosła USD 5,3 mld wykazując wzrost w relacji do tego samego okresu 2015 r. o 11 proc.. Eksport z Polski do USA osiągnął USD 2,6 mld (17 proc. więcej), polski import z USA - wartość USD 2,8 mld (6 proc. więcej).

Inwestycje z USA są z kolei od wielu lat na pierwszym miejscu pod względem liczby projektów obsługiwanych przez agencję PAIiIZ.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
RG
7 lat temu
Jankeskie inwestycje ha, ha ,ha
kaktus
7 lat temu
Wolę już inwestycje amerykańskie i chińskie niż niemieckie.
Koala122
7 lat temu
Jeśli te inwestycje są w produkcje to OK. Obawiam się, że tak nie jest. Obawiam się, ze tak nie jest. Inwestycje w finanse i ubezpieczenia wnoszą tylko drenaż i wypływ kasy oraz ryzyko.
Kubuś
7 lat temu
Największą inwestycją jest wykupienie Tesco przez Wolmark i wejście na rynek polski i to ju od nowego roku