Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister Waszczykowski na Kubie. Pierwsza taka wizyta od 30 lat

24
Podziel się:

- Uważamy Kubę za obiecujący rynek dla eksportu naszych towarów i dla inwestycji, zwłaszcza biorąc pod uwagę proces zmian gospodarczych na Kubie - powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski, który przebywa tam z wizytą. Minister składa pierwszą od ponad 30 lat wizytę szefa polskiej dyplomacji na wyspie, reaktywując dialog wysokiego szczebla z Kubą w nowych warunkach geopolitycznych.

Minister Waszczykowski na Kubie. Pierwsza taka wizyta od 30 lat
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)
bEEpbZJx

Waszczykowski na Kubie jest drugi dzień. We wtorek podczas spotkania z tamtejszym ministrem spraw zagranicznych Bruno Rodriguezem polski minister powiedział, że Region Ameryki Łacińskiej i Karaibów "jest ważnym partnerem w naszym poszukiwaniu równowagi między skupieniem uwagi na Europie a globalnym zaangażowaniem".

Minister podkreślił też, że Polska "konsekwentnie wspierała Kubę w przezwyciężaniu barier w rozwoju gospodarczym i społecznym, wynikających z embarga nałożonego przez USA, głosując za rezolucją wzywającą do jego zniesienia na dorocznych sesjach Zgromadzenia Ogólnego ONZ".

bEEpbZJz

Według informacji przekazanych w komunikacie MSZ, rozmowy ministrów spraw zagranicznych Polski i Kuby dotyczyły nowej sytuacji geopolitycznej po wyborach w USA, jej konsekwencji dla Europy oraz regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, jak również perspektywy rozwoju współpracy polsko-kubańskiej, w szczególności w dziedzinie gospodarczej, turystycznej, kulturalnej i akademickiej.

Polska może zgarnąć setki miliardów z dna oceanu. M.in. to właśnie zKubą mamy wspólną działkę na Pacyfiku:

Co Polska chce eksportować na Kubę?

- Uważamy Kubę za obiecujący rynek dla eksportu naszych towarów i dla inwestycji, zwłaszcza biorąc pod uwagę proces zmian gospodarczych na Kubie - powiedział szef polskiej dyplomacji cytowany w komunikacie MSZ.

bEEpbZJF

Ministrowie omówili możliwości rozwoju dwustronnej współpracy gospodarczej, w tym zwiększenia i zróżnicowania polskiego eksportu na Kubę, m.in. o ofertę maszyn rolniczych, żywności, leków, produktów biochemicznych i technologii energetycznych ze źródeł odnawialnych. Nawiązując do regularnie organizowanych od trzech lat polskich misji gospodarczych, minister Waszczykowski zapowiedział kolejną misję polskich przedsiębiorców jesienią tego roku. Ministrowie podpisali Porozumienie o współpracy w dziedzinie turystyki. Parafowano także Umowę o transporcie morskim.

Kuba ma spory dług wobec Polski

W rozmowach została poruszona również kwestia uregulowania kubańskiego zadłużenia wobec Polski.

Zobowiązania wynikają jeszcze ze "współpracy finansowej" rządu PRL. Należności te powstały z tytułu niespłaconych do końca dwóch kredytów rządowych z 1975 r. oraz 1979 r., a także eksportu na Kubę, w ramach zawartych do 1989 r. umów handlowych. Z danych resortu finansów wynika, że Kuba winna jest Polsce 13,6 mln zł.

bEEpbZJG

W zeszłym roku Havana poinformowała, że chce spłacić dług wobec Czech - 270 mln dol. Zamiast gotówki Kuba zaoferowała m.in. rum i środki farmaceutyczne.

bEEpbZKa
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
SanEscobar
4 lata temu
A czy to nie czasem San Fidel?
Rejden
4 lata temu
Waszczykowski jestes hańbą nie tego narodu bo nie jesteś polakiem ale rasy ludzkiej.Zgraja żydowska judzi i oszukuje slepy narod Słowiański
Darek
4 lata temu
Dobry projekt lecz ten chłop nic nie załatwi tylko nas skompromituje
bEEpbZKb
Mariusz
4 lata temu
Pewnie miał być u Wojewódzkiego się pomylił i poleciał na Kubę.
LuS
4 lata temu
A to waszczyk nie w San Escobar tylko na Kubie. Nie obchodzi mnie to ale tam go jeszcze nie było? Ja też chciałbym tak podróżować za państwowe pieniądze
...
Następna strona